İstismarcı dışarıda AKP'nin gözü ses çıkaranlarda

İsmailağa Cemaati'ndeki istismar skandalında istismarcı şahıs serbestken AKP iktidarı skandalı haberleştiren Cumhuriyet gazetesine 100 bin liralık tazminat davası açtı.

İstismarcı dışarıda AKP'nin gözü ses çıkaranlarda

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken bir tarikat üyesi ile “imam nikahıyla evlendirmesine'' yönelik tepkiler her geçen gün artarken; skandalın bakanlık tarafından 2 yıldır bilindiğinin ortaya çıkması tepkileri arttırdı.

İktidarın günler sonra sessizliğini bozduğu istismarda, kamuoyunu aydınlatan gazeteciler ve basın hedef gösteriliyor.

Gazeteci Timur Soykan ve Halk TV'ye yönelik sosyal medyada linç kampanyası düzenlenirken; son olarak AKP Cumhuriyet gazetesine 100 bin liralık tazminat davası açtı.

AKP'NİN İTİBARI ZEDELENMİŞ

Davanın gerekçesi ise Cumhuriyet'in 'AKP karanlığı ülkeyi boğuyor' başlıklı manşeti.

AKP'nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği davanın dilekçesinde, partinin, yasalara göre faaliyetlerini sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, gazetemizin 9 Aralık'taki sayısında yer verilen, 6 yaşındaki kız çocuğuna istismar iddiasına ilişkin haberde, "mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla AKP'nin toplum nezdinde itibarının zedelenmek istendiği" ifade edildi.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

"Yargıya intikal eden konuda müvekkil parti adeta eylemin failiymiş gibi gösterilmeye çalışılarak, siyaseten yıpratılmak istenmektedir. Bu durum açıkça hukuka aykırıdır. Siyaset üstü, hassas bir mesele üzerinden atılan başlıkla olumsuz algı oluşturularak kamuoyu yönlendirilmek istenmiştir. Konuya ilişkin net tavrını ortaya koymuş ve bugüne kadar çocuk hakları bağlamında birçok reforma imza atmışken AK Parti'yi, 'laiklik ilkesine aykırı hareket ederek ülkeyi karanlığa boğmakla' itham etmek, en hafif tabiriyle itibar suikastıdır."

Düşünce, ifade ve basın özgürlüğünün ulusal ve uluslararası hukukta güvence altına alındığı hatırlatılan dilekçede, dava konusu haberin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği öne sürüldü.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, "Davalı tarafından haberde kullanılan ifadeler hiçbir şekilde haber alma, ifade ve düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde olmayıp, açıkça kişilik hakkına tecavüz oluşturup manevi tazminat ödenmesini gerekli kılmaktadır. Davalı, Anayasa, Türk Medeni Kanunu ve uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınan, kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum nezdindeki şeref ve haysiyetiyle saygınlığını korumaya yönelik hükümleri ihlal etmiştir" görüşüne yer verildi.

Partinin siyasi pozisyonu ve toplumdaki konumu gereği manevi değerlerinin açıkça zarar gördüğü savunulan dilekçede, partinin kişilik hakları ve saygınlığına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle gazetemizin 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.''

Cumhuriyet'in davaya konu olan manşete ise şöyle:

İstismarcı dışarıda AKP'nin gözü ses çıkaranlarda - Resim : 1

Etiketler
Cumhuriyet Gazetesi İsmailağa İsmailağa Cemaati