Demirören'in gazetecileri işten çıkarması yetmedi: Hürriyet'te sendika yetkiyi aldı

Hürriyet'te, 3 yıl önce sendikanın yetki alamaması için Demirören 45 gazeteciyi işten çıkarmıştı. Mahkemenin verdiği kararla Hürriyet'te TGS yetkili sendika oldu. Konuyla ilgili TGS'den yapılan açıklamada "Bu karar, sendikasız çalışmanın artık son bulabileceğini gösteren bir karardır" denildi.

Demirören'in gazetecileri işten çıkarması yetmedi: Hürriyet'te sendika yetkiyi aldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), mahkemenin verdiği kararla, Demirören'e ait olan Hürriyet Gazetesi'nde yetkili sendika oldu.

TGS konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hürriyet gazetesinde toplu pazarlığa başlamak için yeterli çoğunluğumuz olduğu mahkeme kararı ile tescillendi. Yeterli çoğunluğu sağlamamıza rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkimizin verilmemesi üzerine açtığımız dava İstanbul 24. İş Mahkemesi’nde karara bağlandı” ifadeleri kullanıldı.

GAZETECİLER İŞTEN ÇIKARILMIŞTI

TGS, üç yıl önce de Hürriyet’te yetkili sendika konumuna gelmişti ancak gazete yönetimi, sendikanın yetkili olmaması için 45 gazeteciyi işten çıkarmıştı. Sendikanın açıklamasında yaşanılanlar hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Hürriyet çalışanları 2019 yılında yaptıkları başarılı bir örgütlenme ile TGS’nin işyerinde çoğunluğa ulaşmasını sağladı. Çoğunluğa ulaşmamızın ardından Sendika olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunduk. Bunun üzerine işveren 45 meslektaşımızı geriye dönük olarak işten çıkarttı ve yine işyerinde geriye dönük hayali işe alımlar yaptı. Üstelik Bakanlık da Sendikamızın yeterli çoğunluğu sağlamadığı yönünde tespitte bulunarak yetkimizi vermedi.

Üç yıl önce yaptığımız açıklamada şöyle demiştik: ‘Türkiye Gazeteciler Sendikası Hürriyet gazetesinde örgütlenmiş ancak yetkisi Bakanlık tarafından gasp edilmiştir. Yetkimizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına karşı açtığımız dava nihayet sonuçlanarak Sendikamızın yeterli çoğunluğu sağladığı tespit edildi. Sendika olarak 2019 yılında işyerinde sağladığımız çoğunluğu bu yılın sonunda bir kez de mahkeme kararı ile tescil ettik.

Geride bıraktığımız üç yıllık mahkeme sürecinde; Hürriyet işvereninin hayali kadrolaşma yaptığı, holding bünyesindeki başka şirketlerde çalışanları aynı zamanda Hürriyet gazetesi ve matbaasında çalışıyor gösterdiği, sendikalaşmayı engellemek için bu yola başvurduğu mahkeme tarafından tespit edilerek iddiamız doğrulandı. Tıpkı 45 üyemizin sendikalı oldukları için işten atıldıklarının doğrulandığı gibi.”

“BU KARAR, TÜRKİYE MEDYASINDA SENDİKASIZ ÇALIŞMANIN ARTIK SON BULABİLECEĞİNİ GÖSTEREN BİR KARARDIR”

Mahkeme kararına değinilen açıklamada ayrıca şu satırlar yer aldı:

“Hürriyet işvereni Demirören, Hürriyet gazetesinde örgütlenen Sendikamızın toplu iş sözleşmesi imzalamasını engellemek için üyelerimizi işten atmış ve hayali kadrolaşmaya gitmişken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu sendika düşmanlığını ifşa edememiş aksine ne yazık ki bu sürece ortak olmuştu.

İstanbul İş Mahkemesinin verdiği bu karar, sendikamızın haklılığı ortaya koymuştur.

Artık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapması gereken, üç yıl önce gasp edilen yetki belgemizi bir an önce Sendikamıza göndermek ve toplu iş sözleşmesi sürecinin önünü açmaktır.

Hürriyet işvereninin yapması gereken ise bir an önce Sendikamız ile toplu iş sözleşmesi masasına oturması ve üyelerimizin taleplerine karşılık vermesidir.

Bu karar, meslektaşlarımızın güvencesizliğe, düşük ücrete, baskılara teslim olmadan çalışabileceğini gösteren bir karardır. Bu karar, Türkiye medyasında sendikasız çalışmanın artık son bulabileceğini gösteren bir karardır.”

Etiketler
Sendika Hürriyet Mahkeme