Cumhuriyet'te "Çikolata kutusu" krizinde Alev Coşkun ilk kez konuştu: Hata yaptık, parayı iade ettik

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun, gazete yazarlarında Ahmet Yavuz'a konuşarak ilgili firmadan alınan paranın iade edildiğini söyledi.

Cumhuriyet'te "Çikolata kutusu" krizinde Alev Coşkun ilk kez konuştu: Hata yaptık, parayı iade ettik

Bir e-ticaret firmasından ‘manipülatif’ haber karşılığında çikolata kutusunda para alındığı iddiasıyla çalkalanan Cumhuriyet gazetesinde vakıf başkanı Alev Coşkun'dan ilk açıklama geldi.

Gazetenin yazarlarından Ahmet Yavuz, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun ile bugün bir araya geldiğini belirten blogunda bir yazı yayınladı.

"Cumhuriyet gazetesi yazarı olarak bir süredir kamuoyuna yansıyan gelişmelerden büyük rahatsızlık duymaktaydım" diyen Yavuz, "Bugün kendisini ziyaret ettim. Onun da büyük bir üzüntü içinde olduğunu görüşme öncesi yaptığımız telefon konuşmasından anlamıştım. Karşılaştığımızda üzüntüsünün çok daha büyük olduğuna tanıklık ettim" dedi.

Yavuz, Alev Coşkun'un yapılan her şeyden sorumlu olduğunu içten bir şekilde belirttiğini ve yaşananları bir yol kazası olarak nitelendirdiğini ve hatadan dönüldüğünü ifade ettiğini aktardı.

Yavuz'a ilgili firmadan alınan paranın iade edildiğini söyleyen Coşkun, 17 Haziran 2023 tarihli Cumhuriyet'te yazdığı makalesinde bu konuya değindiğini aktardı.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

"İlgili firmadan alınan paranın iade edildiğini söyleyince, bunu neden açıklamalarınızda belirtmediniz diye sordum. Cevaben, 17 Haziran 2023 tarihli Cumhuriyet'te yazdığı makalede yer alan ifadeyi gösterdi. O cümle şöyle: "Öncelikle belirtmeliyim ki söz konusu edilen olay, gazete yönetimince değerlendirilmiş ve ticari yönden de herhangi bir işlem gerçekleşmemiştir."

Ben, yazıyı bütünüyle okuduğumu ancak bu ifadeden söz konusu 500. 000 TL'nin iade edildiği anlamını çıkarmadığımı, bunu kimsenin doğru anlamış olamayacağını belirttim. Keşke daha açık yazsaydınız dedim. Bana hak verdi. Muhtemelen bu konuyu bu açıklıkla yazacaktır.

Gazeteyle bağım açısından Coşkun'un samimi açıklamaları, meseleyi hata olarak nitelendirmesi, sorumluluğu üstlenmesi ve tartışmalara konu olan paranın iade edilmiş olması çok önemliydi. Değer ve ilkelerim açısından rahatladığımı belirtmeliyim."

Etiketler
Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet Para