Gazeteciler İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız'a tutuklama istemi

'Yazmadığı haber’ gerekçesiyle askeri casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan İsmail Dükel ve ve Müyesser Yıldız tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız Müyesser Yıldız ve Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Emniyet'teki sorgularının ardından savcılığa sevk edildi.

19.00'da başlayan iki gazetecinin ifade verme işlemleri gece saat 22.40'ta tamamlandı. Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Oda TV'nin aktardığına göre; Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'in sorgusu sırasında kalabalık bir TEM ve çevik kuvvet ekibi yoğun güvenlik önlemi aldı.

Gazetecilere 3 avukat sınırlandırılması konuldu. Savcılık sorgusu sürerken ve henüz sevk kararı açıklanmamışken ceza hâkimliği salonunun hazırlandığı görüldü.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 4 gündür gözaltında bulanan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Tele1 TV Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve astsubay E. B. emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Ali Mahir Başarır, Utku Çakırözer, Murat Emir, eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Yıldız ve Dükel’in aileleri gazetecilere destek olmaya geldi.

NE OLMUŞTU

Müyesser Yıldız, üç gün önce "askeri casusluk" suçlamasıyla sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Müyesser Yıldız’ın gözaltına alınma nedeni olarak yaptığı 29 telefon görüşmesinde edindiği bilgileri haber yapmamasıydı. Gözaltındaki dördüncü günde Müyesser Yıldız’ın Emniyet sorgusu sona erdi. Yıldız ve Dükel savcı tarafından ifadeleri alınmak üzere Adliye’ye sevk edildi.

MÜYESSER YILDIZ'IN AVUKATINDAN İLK DEĞERLENDİRME

Müyesser Yıldız’ın Avukatı Erhan Tokatlı, Emniyet sorgusunun ardından ilk değerlendirmeyi Odatv’ye yaptı.

Avukat Tokatlı, “Soruşturması devam eden suçun oluşmadığı kanaatindeyiz. Ortada, somut anlamda alınan verilen bir bilgi, belge yok. 4 günlük gözaltı dahi gereksiz. Müyesser Hanım çağırılıp, ifadesi alınabilirdi” dedi.

Etiketler
Gazeteciler gözaltı Gözaltı