1138 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ahmet Altan'ın tahliyesinden yedi gün sonra tutuklanmasına karar verilmesi üzerine sivil toplum örgütü temsilciler ve hak savunucuları tepki gösterdi.

HRW'den Webb: Gerçek bir skandal

Human Rights Watch Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair Webb, Twitter hesabından "Türk medyası, üç yıllık tutukluluğunun ardından geçen hafta tahliye edilen Ahmet Altan hakkında yakalama kararı olduğunu geçiyor. İstanbul mahkemesi bugün Altan hakkındaki tahliye kararını kaldırıp kaldırmadığını açıklamayı reddetmişti. Gerçek bir skandal" diye yazdı.

Article 19: Bu psikolojik işkence

Uluslararası ifade özgürlüğü savuncusu örgüt Article 19 da bir açıklama yayınladı. Article 19'un Yönetici Direktörü Thomas Hughes imzalı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Tahliye edilmesinden sadece bir hafta sonra yeniden tutuklamayla tehdit etmek psikolojik işkencedir. Tutuklanıp tutuklanmayacağını avukatına söylememekse bu haksızlığa bir de hakareti ekliyor. Altan 'a yönelik terör suçlamaları siyasidir ve tüm davada tek bir somut delil yok. Türk makamları Altan'a yönelik bu zorbaca hukuki tacize derhal son vermeli. 

BM İfade Özgürlüğü Raportörü: Hukukun istismarı
Birleşmiş Milletler Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Ropörtörü David Kaye, Ahmet Altan hakkındaki tahliye kararının kaldırılmasına tepki gösterdi.

Kaye Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Gerçekten şok edici. Ahmet Altan mahkeme kararıyla Türkiye’de serbest bırakılmıştı. Erdoğan itiraz etti. Şimdi Altan muhtemelen yeniden tutuklanacak. Bunu hukukun, iktidarın ve sürecin istismarından başka nasıl tanımlayabiliriz.”