Filmekimi başlıyor

21. Filmekimi, Sundance, Cannes, Venedik, Toronto film festivallerinde gösterilmiş, ödüllü yeni yapımları içeren programıyla 7-16 Ekim tarihlerinde izleyicilerle buluşacak.

Filmekimi başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi, 7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yeniden izleyicilerle buluşacak. Filmekimi filmleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli'de City's Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinemaevi’nde izlenebilecek.

Eylül ayında sona eren Venedik Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve Colin Farrell’a En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiren "The Banshees of Inisherin" (Martin McDonagh), Noah Baumbach’ın son filmi "Beyaz Gürültü" bu yılki Filmekimi programında yer alıyor. Venedik’ten ayrıca "L’Immensità" (Emanuele Crialese), "Marlowe" (Neil Jordan), Paul Schrader'ın yeni filmi "Usta Bahçıvan" filmleri de beyazperdede gösterilecek. 

YILDIZ KENTER BELGESELİ 'CANİKO' DA FİLMEKİMİ'NDE

Programda ayrıca Romen yönetmen Christian Mungiu'nun son filmi "R.M.N.", Toronto Film Festivali'nde prömiyerini yapan "Kadın Kral" (Gina Prince-Bythewood), Emma Thompson'lı "İyi Şanslar Leo Grande", Louis Garrel'in yönettiği yeni filmi "Masum", Cannes Film Festivali'nin açılış filmi "Kestik!" (Michel Hazanavicius), Sundance ve birçok festivalde daha ödüllendirilen "Aşkın Ateşi", Hlynur Pálmason'un son filmi "Tanrının Unuttuğu Yer", Selçuk Metin'in Yıldız Kenter belgeseli "Caniko" da yer alıyor.

FİLMEKİMİ PROGRAMINDA YER ALACAK FİLMLER

·        Kutsal Örümcek / Holy Spider / Ali Abbasi
·        İşe Yaramazlar / Les Pires / Lisa Akoka, Romane Gueret
·        Ölüm Ayırana Dek / Plus que jamais / More than Ever / Emily Atef
·        Beyaz Gürültü / White Noise / Noah Baumbach
·        Maskeli Balo / Mascarade / Masquerade / Nicolas Bedos
·        İlgi Manyağı / Syk Pike / Sick of Myself / Kristoffer Borgli
·        Viva Maestro! / Ted Braun
·        Tiyatro Okulu / Les Amandiers / Forever Young / Valeria Bruni Tedeschi 
·        Ayrılma Kararı / Heeojil kyolshim / Decision To Leave / Park Chan-wook
·        Uçsuz Bucaksız / L’Immensità / Emanuele Crialese
·        Öğle Güneşinde Yıldızlar / Stars At Noon / Claire Denis
·        Aile Bağları / Frère et soeur / Brother and Sister / Arnaud Desplechin
·        Yakın / Close / Lukas Dhont
·        Aşkın Ateşi / Fire of Love / Sara Dosa
·        Asi / Rebel / Adil El Arbi & Bilall Fallah 
·        Masum / L’Innocent / The Innocent / Louis Garrel
·        Hallelujah: Leonard Cohen, Bi̇r Yolculuk, Bi̇r Şarkı / Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song / Daniel Geller & Dayna Goldfine
·        See How They Run / Tom George
·        Güzel Bir Sabah / Un Beau Matin / One Fine Morning / Mia Hansen-Løve
·        Akdeniz Ateşi / Mediterranean Fever / Maha Haj
·        Kestik! / Coupez! / Final Cut / Michel Hazanavicius
·        İyi Şanslar Leo Grande / Good Luck to you, Leo Grande / Sophie Hyde
·        Marlowe / Neil Jordan
·        Savaş Atı / War Pony / Riley Keough, Gina Gammell
·        Armageddon Time / James Gray
·        Bebek Servisi / Broker / Hirokazu Koreeda
·        Korsaj / Corsage / Marie Kreutzer
·        Caniko / Selçuk Metin
·        R.M.N. / Cristian Mungiu
·        Geçici Bir İlişkinin Güncesi / Chronique d’une liaison passagère / Diary of a Fleeting Affair / Emmanuel Mouret
·        The Banshees of Inisherin / Martin McDonagh
·        The Menu / Mark Mylod
·        Beş Şeytan / Les cinq diables / The Five Devils / Léa Mysius
·        Call Jane / Phyllis Nagy
·        Kelebek Görüşü / Bachennya Metelyka / Butterfly Vision / Maksim Nakonechnyi
·        Emily / Frances O'Connor
·        Tanrının Unuttuğu Yer / Vanskabte Land / Godland / Hlynur Pálmason
·        Kadın Kral / The Woman King / Gina Prince-Bythewood
·        Leyla’nın Kardeşleri / Leila’s Brothers / Saeed Roustaee
·        Cennetten Gelen Çocuk / Walad min al Janna / Boy From Heaven / Tarik Saleh
·        İncir Ağaçlarının Altında / Under the Fig Trees / Erige Sehiri
·        Çaykovski’nin Karısı / Zhena Chaikovskogo / Tchaikovski’s Wife / Kirill Serebrennikov
·        Pacifiction / Tourment sur les îles / Albert Serra
·        Usta Bahçıvan / Master Gardener / Paul Schrader
·        Aİ / EO / Jerzy Skolimowski
·        Hayvanlar / As Bestas / The Beasts / Rodrigo Sorogoyen
·        Mavi Kaftan / Le Bleu du Caftan / The Blue Caftan / Maryam Touzani
·        Sekiz Dağ / Le Otto Montagne / The Eight Mountains / Charlotte Vandermeersch, Felix van Groeningen
·        Güneş Sonrası / Aftersun / Charlotte Wells
·        Paris Hatıraları / Revoir Paris / Paris Memories / Alice Winocour

Festival biletleri, 30 Eylül Cuma 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 4 Ekim Pazartesi 14.30’da genel satışa açılacak. Biletler passo.com.tr/tr üzerinden, Passo perakende noktalarından, City's Nişantaşı – CINEWAM Premium, Kadıköy Sineması gişelerinden ve İKSV ana gişesinden alınabilecek.