İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kent için 5 bin yeni taksi önerisi UKOME toplantısında 11. kez reddedilirken; bugün İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksilere yüzde 60 oranında zam istediklerini belirten bir açıklama yaptı. 

Aksu, zam talebini ilan eden açıklamasında ayrıca ''Kimse toplu taşıma kullanmıyor. Çünkü taksi toplu taşımadan daha ucuz. Enflasyon, tefe, tüfe oranında biz çok eridik'' ifadelerini de kullandı. 

VERİLER NE DİYOR? 

İBB'nin yayınladığı verilere göre, İstanbul'da toplu ulaşım araçlarının kullananların sayısı 2019 yılınun ilk 6 ayında 1 milyar 101 milyon 89 bin 475 kişi olarak kayıtlara geçti. 

PANDEMİ İLE BİRLİKTE AZALDI 

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkması ile toplu taşıma araçlarının kullanımı azalsa da 2020 yılının ilk 6 ayında 653 milyon 674 bin 91 kişi yine toplu taşımayı tercih etti. 

2021 yılının aynı döneminde ise toplu taşımayı tercih eden sayısı  562 milyon 117 bin 871 olarak açıklandı. 

DÜŞÜŞÜN NEDENİ PANDEMİ

Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, toplu ulaşımın taksiden daha pahalı olduğu için kullanılmadığını öne sürüyor. 

Ancak verileri Anadolu Ajansı'na değerlendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, sosyal mesafe endişesinin toplu taşımadaki azalmanın nedeni olduğunu ifade ediyor.