İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında soruları yanıtladı.

İmamoğlu, 'Fatih Sultan Mehmet türbesine girerken ellerini arkada kavuşturarak saygısızlık yaptığı' iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. 

İmamoğlu, "Bence çok net bir cevabı var, İstanbul seçimini yedirememek. Hala oradalar. Bir de bakıyorlar ki işler tıkır tıkır yürüyor, acaba ne yapabiliriz..." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, hakkında öne sürülen "görevden uzaklaştırılan HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü ve Fatih Sultan Mehmet'in türbesine saygısızlık yaptığı" iddialarıyla ilgili de konuştu.

İmamoğlu, şunları kaydetti:

Fatih Sultan Mehmet'in anma törenlerinde bir mevlüt okutuldu ve türbenin içinde dua ettik. O günün öncesinde protokolde bir gecikme yaşandı. Gecikme yaşanınca şimdi böyle sırtımızın dönük olduğu bölümde Fatih Sultan Mehmet'in türbesi var, karşısında da Gülbahar Hatun türbesi var ve onun yan tarafında da yakın zamanda Kadir Topbaş'ı defnettiğimiz mezarlık alanı var.

Gayet insani bir tavırla ben, orada vakit geçirmek yerine içeri girip bir denetleyeyim istedim. Yani ellerim arkada yürümeye başladım. Hatta burdan devam ettim içeriye.

Orada çok değerli insanların mezarları var, dört beş tanesinde daha dua ettim. Yarım saat geçirdim orada. Dönüşte arkadaşlar da bunu çekmiş, bunu çekenler de bizim arkadaşlarımız.

Bir ayıbı yok bunun. İnsani bir tavırdır. Ben esprili bir şekilde anlattım. Trabzon'da, Karadeniz'de yamaçlarda yürürken insanların yürüyüş biçimidir bu. Eller arkaya atılır ki, aslında bir ağırlık dengesini kurma biçimidir. Siz eğer yokuştan çıkıyorsanız, hafif öne eğik yürürsünüz. Bu aslında o doğanın verdiği bir tavırdır. 

Bazen saygı için de böyle durulur. Bir insanın karşısında falan.. Şurdan böyle bir akıl çıkarmak, böyle bir yorum yapma becerisi göstermek tümden bir akıl tutulması. Gerçekten çok üzücü.

Bu soruşturmaya meselesi, sürecin soruşturmaya dönük bir incelemenin başlatılması olayına bakıldığında... Ben şunu söyleyeyim ben soruşturulmak isterim. Geçenlerde çağrı yaptım soruşturmayı buna değil, madem bu kadar soruyorsunuz atlar meselesini açın anlarım. Soruşturun. Anlatırım kaybolmasının sebebini, buna açın. Her makan soruşturulmalı biz onun için buradayız. 

Ben göreve geldiğimde, dönüp de didik didik Beylikdüzü'nün araştırılması... Tam 27 soruşturma izni kararı verilmesi... Zaten soruşturulmuş, aynı dosyalar tekrar tekrar pişirilip getirilmesi... Bence çok net bir cevabı var, İstanbul seçimini yedirememek. Hala oradalar. Bir de bakıyorlar ki işler tıkır tıkır yürüyor, acaba napabiliriz... 

Bir taraf da diyor ki, bunu yapmayın İmamoğlu'na yarıyor... İmamoğlu'na yarıyorsa, neden yapıyorsunuz. Gidin yapana sorun. 

HDP'Lİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ZİYARET

Seçimden hemen sonra, yine seçimde bir kardeşimiz dedi ki, ben 23 Haziran'da oy kullanmak için düğünümü erteledim, benim nikahımı kıyar mısın... Ben de dedim ki, bu kardeşimizin nikahını kıyalım. Gittik Batman'da kıydık. Dönüşte de o dönemin seçilmiş, resmi bir belediye başkanının, bir belediye binasına gidip ziyarette bulundum. 

Çok şey konuşuldu, ben oraya kendi kimliğimle ve kişiliğimle gittim. Bir HDP'li olması başka bir partili olması benim için önemli değil. Nereye gitsem inanın hangi partili olursa olsun, arar ziyarette bulunurum. Her şehirde bunu yaptım. Burda da aynı şeyi yaptım. Kayyumla ilgili tavrım, kayyumu reddedişim o güne dair değil, defalarca... 

Bu ziyaretten, sulh çıkarmak, ya da suçlu oluşturmak... Günün nabzına göre ben İmamoğlu'na nasıl vururum anlayışıyla yapılmış.