Bülent Arınç'tan Kılıçdaroğlu yorumu: Bunu söyleyen bir insanın boğazına sarılmak gerekmez

Bir dönem 'AKP'nin özgül ağırlığı' olarak anılan eski Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kadınların giyimlerinden dolayı ayrımcılığa uğramaması adına gündeme getirdiği kanun teklifini yorumladı.

Bülent Arınç'tan Kılıçdaroğlu yorumu: Bunu söyleyen bir insanın boğazına sarılmak gerekmez

Bir dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı görevini üstlenen ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden Kasım 2020'de istifa eden Bülent Arınç, iktidar ve ana muhalefet partisi arasındaki 'başörtüsü' tartışmasını yorumladı.

Arınç, TV5'te katıldığı programda hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun teklifini hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'anayasa değişikliği' çağrısını önemli bulduğunu kaydetti. 

Başörtüsünün şu anda fiili bir serbestlik olduğunu belirten ve "Bunu ben hukukçuların da kamuoyunun da siyasetçilerin de takdirine bırakıyorum" ifadesini kullanan Arınç, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu'nu bu noktaya getiren muhafazakar kesimle barışabilmek, onlara anlayış gösterebilmek. İkincisi de bugün muhafazakar kesimde pek dışarıda dillendirilmeyen ama kendi içinde propaganda haline gelen bir konu var. Bu muhafazakar kesime, ki dindarlık noktasında ulaşmış kesime, birileri diyor ki 'Bakın CHP gelirse, Millet İttifakı gelirse başörtüsünü yine yasaklar'. 'Böyle bir düşüncenin bugün alıcısı olabilir mi?' diye düşünecekseniz, ben düşünmenizi tavsiye ederim. Bunun için 'Ben böyle bir şey yapmayacağım ama yasal düzenlemeyi bunun için istiyorum' demişse Kılıçdaroğlu bunun için bir adım atmıştır diye düşünebiliriz.

Siyasetçi gözüyle bakmamız lazım. Bir iş yapıyorsanız karşılığını oy alarak almayı düşünürsünüz. Kılıçdaroğlu da bunun için yapıyor. Yani helalleşmeyi niye yapıyor? Başörtülü kardeşlerimizle neden bir araya geliyor, onları ön plana koyuyor? Sultan Kara’yı neden evinde ziyaret ediyor?

'BOĞAZINA SARILMAK GEREKMEZ'

'Ey muhafazakar kesim ben sana yanlışlıklar yaptım, geçmişte olanlar için özür diliyorum. Beni affet' diyor. Dindar insanlar için bile tövbe kapısı her zaman açıktır, siyasetçilere tövbe kapısını kim kapatabilir? Bunu söyleyen bir insanın boğazına sarılmak gerekmez."

Etiketler
başörtüsü