Bakan Ersoy, festival ve konserlerle ilgili konuştu: Kaymakamlar nadiren iptal ediyor, mümkünse hiç kısıtlama olmasın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde iptal edilen festival ve konserlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bazı bölgelerde 'hassasiyetler' oluşabildiğini savunan Ersoy, "Mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın" dedi.

Bakan Ersoy, festival ve konserlerle ilgili konuştu: Kaymakamlar nadiren iptal ediyor, mümkünse hiç kısıtlama olmasın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, özellikle muhalif kimliğiyle bilinen sanatçıların iptal edilen konserleri ve gençlik festivalleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'e konuşan Ersoy, "Kültür ve Turizm Bakanlığı açısından ve konunun doğası gereği; bizim için ne kadar az kısıtlama, ne kadar az sınırlama olursa o kadar doğru olur. Bizim yaklaşımımız bu. Hatta mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın. İşimiz kültür, sanat ve turizm" dedi.

'KAYMAKAMLIKLAR NADİREN İPTAL KARARLARI VEREBİLİYOR'

"Bazı bölgelerde, bazı hassasiyetler oluşabiliyor ve kaymakamlıklar nadiren iptal kararları verebiliyor" değerlendirmesinde bulunan Ersoy, şunları kaydetti:

"Ancak kaymakamlık son merci değil, ilk merci. Eğer haksız bir uygulama olduğu düşünülüyorsa, hukuk yolu ile karar düzeltme talep edilebilir."

Söyleşinin tamamı.

SON DÖRT AYDA İPTAL EDİLEN KONSER VE FESTİVALLER

Ersoy'un "Nadiren iptal kararları verilebiliyor" dediği konser ve festivallerin sayısı ise dikkat çekiyor.

Türkiye’de son 4 ayda iptal edilen festivaller ve konserler:

Milyon Fest Fethiye

Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle 1-2-3-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi. Milyon Fest Fethiye’ye bu sene 16 sanatçının katılımı planlanmıştı.

Zeytinli Rock Festivali (17-21 Ağustos)

Günler önce biletleri satışa çıkan ve 2005 yılından beri düzenlenen festival, Burhaniye Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Yayımlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Anadolu Fest (12-15 Mayıs)

Eskişehir Valiliği’nin 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklaması nedeniyle 12-15 Mayıs’ta yapılması planlanan Anadolu Fest, ilk olarak 9-12 Haziran’a ertelendi. Festival, erteleme kararının ardından Eskişehir’de Valilik tarafından ‘terör örgütlerinin eylem hazırlığı içinde bulunması’ gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Anadolu Fest’in organizatörleri, festivali 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirmek üzere yaptıkları çalışmaların sonuçsuz kaldığını duyurdu.

Zonguldak Kozlu Müzik Festivali (28-31 Temmuz)

Manga’dan Emre Aydın’a, Pinhani’den İlkay Akkaya’ya, Ogün Sanlısoy’dan Niyazi Koyuncu’ya kadar birçok sanatçıyı dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanan ve Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 28-31 Temmuz tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek müzik festivali, ilçe kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali (21-24 Temmuz)

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle festivali iptal etti.

Kazdağı Ekoloji Festivali (22-26 Temmuz)

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Kazdağı Ekoloji Festivali, Balıkesir Valiliği Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun 27.06.2022 tarih ve 2022/2 sayılı kararı gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

Bu yıl yapımını İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’nin üstlendiği, her yıl 14-16 Ağustos’ta düzenlenen Gökçeada Meryem Ana Panayırı iptal edildi. Gerekli izinlerin alındığı panayırın iptal edilmesinin gerekçesi CİMER’e gelen şikayetler oldu.

Başkent Kültür Yolu Festivali – Ara Malikian Konseri (11 Haziran)

11 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yapılması açıklanan konserin neden iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

Başkent Kültür Yolu Festivali – Güney Koreli Grup Mirae Konseri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali’nde sahne alacak Güney Koreli Mirae konseri, grubun “eşcinselliği yaymayı misyon edindikleri” iddiasıyla hedef gösterildi. Konser, tepkilerin ardından iptal edildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliği (25-26 Mayıs)

25 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerindeki planlanan konserler, Pençe-Kilit Operasyonu’nda hayatını kaybeden askerler nedeniyle iptal edildi.

ODTÜ Bahar Şenliği

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ), 34. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği konserleri rektörlük tarafından iptal edildi. ODTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, iptal gerekçesinin ‘Pençe-Kilit Operasyonu’nda hayatını kaybeden askerler’ olduğu belirtildi.

Aynur Doğan konserleri

Kocaeli Derince Belediyesi, sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta ilçede vereceği konseri iptal etti. Kocaeli konserinin iptalinin ardından sanatçının Bursa konseri de iptal edildi.

Metin-Kemal Kahraman Muş konseri

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs 2022’de yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklandı.

Apolas Lermi konserleri

Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’nin 29 Mayıs Denizli konserinin Pamukkale Belediyesi, 11 Haziran Bostancı konserinin organizasyon tarafından iptal edildi.

Sanatçının 31 Temmuz’daki Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’ndaki konseri de ‘hakkında çıkan yalan haberler’ gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Melek Mosso konseri

Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso‘nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapılmıştı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denilmişti.

Niyazi Koyuncu Pendik Konseri

Niyazi Koyuncu’nun Pendik’te vereceği konseri engellendi. Pendik Belediyesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pendik Belediyesi’nin; müzisyen Niyazi Koyuncu’nun Pendik meydanlarında konser icrasını yasakladığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İptalinden sonra haberdar olduğumuz konser, Pendik Halk Eğitim Merkezi tarafından programlanmış, yine aynı merkez tarafından iptal edilmiştir. Konserin organizasyonu ya da iptal edilmesinde Pendik Belediyesi’nin hiçbir dahli yoktur. Müzisyenin iddiası tümüyle asılsızdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Mehmet Nuri Ersoy Konser Turizm Mehmet Ersoy