Yüzbinlerce genç KYK borcu nedeniyle icralık oldu!

CHP'li Ömer Fethi Gürer, KYK kredilerini ödeyemeyen öğrencilerin sorunlarına dikkat çektiği açıklamasında ana borcun kısa sürede katlandığını söyleyerek faizlerin silinmesi gerektiğini ifade etti.

Yüzbinlerce genç KYK borcu nedeniyle icralık oldu!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı konuşmada, yükseköğretim kredi borcu olan üniversite mezunlarının yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekti.

Gürer, borç faizlerinin silinip anaparanın da sürekli bir işe girdikten sonra makul taksitlerde ödemelerine olanak sağlanması gerektiğini ifade ettiği açıklamasında iş bulamayan üniversite mezunlarının yükseköğrenim kredi borçlarını ödeyemediklerine dikkat çekti.

5 milyon gencin Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne kredi borcunun bulunduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, borçlarını ödeyemediği için icralık olan gençlerin sayısının ise 400 bin civarında olduğuna işaret etti.

"FAİZLER SİLİNİP ANAPARA MAKUL TAKSİTLERE BÖLÜMLELİ"

Üniversite mezunlarının iki yıl içinde kredilerini ödeyememeleri halinde ÜFE oranında işleyen faize bir de gecikme faizinin işlediğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Ana borç kısa sürede katlanmaktadır. Borcu bulunan gençlerin faizleri silinmelidir. Anapara ödemeleri sürekli bir işe girdikten sonra makul taksitlere bölünmelidir" önerisinde bulundu.

"ÖĞRENCİLERE KİRA YARDIMI YAPILMALI"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşmasında başka illerde üniversite kazanan öğrencilerin barınma sorununa da değinerek şu ifadelere yer verdi:

"2022 yılı öğretim döneminde başka illerde üniversite kazanacak olan öğrencilerin yurt sorunu yaşayacağı bugünden görülmektedir. Öğrencilerin yurt yetersizliğinde kira yardımı yapılmalı ve öğrencilere o anlamda mağduriyet yaşatılmamalıdır."

"KİRA ARTIŞI EĞİTİME DE YANSIYACAK"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada yeni öğretim döneminde enflasyon ile oluşan kira artışları nedeni ile ev tutarak eğitimini sürdüren öğrencilerin ciddi bir sıkıntı yaşayacağını, Özellikle büyük şehirlerde KYK yurtlarına talebin artacağını bu nedenle hemen önlem alınması için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Gürer, "Artan yaşam pahalılığı ile açığa çıkan geçim sıkıntısının eğitimde ağır biçimde yansıyacağı görülüyor. Konaklama giderleri öğrenciler ve aileleri için önemli bir gidere dönüştü. Yurtların yetersiz kalması öğrencinin eğitime erişim hakkını dahi riske sokabilir. Hiç bir öğrenci bu bağlamda sorun yaşamamalı ve yaşatılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Etiketler
Faiz Kredi Öğrenci Ömer Fethi Gürer