Haluk Levent sıradaki hedefini açıkladı: Her an Yemeksepeti'ni gitarla basabilirim

Esenyurt Migros depo işçilerinin günlerdir süren hak mücadelesi, Ahbap derneği kurucusu ve sanatçı Haluk Levent'in arabuluculuğunda anlaşmayla sonuçlandı.

Haluk Levent sıradaki hedefini açıkladı: Her an Yemeksepeti'ni gitarla basabilirim

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, "Migros'un Esenyurt'taki deposunda çalışan işçilerin 3 Şubat'tan beri devam eden iş ve ekmek mücadelesi Haluk Levent'in arabuluculuğu sayesinde anlaşmayla bitti. Atılan işçilerin işe dönmesine, 325 TL zam yapılmasına ve her ay 1000-1200 TL prim ödenmesine karar verildi." hatırlatmasını yaparak, Haluk Levent ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Saymaz, Haluk Levent'in sonraki hedefinin Yemeksepeti'nde ücret artışı için eylem yapan moto-kuryelerin sorununa müdahil olmak olduğunu söyledi.

Saymaz'a konuşan Haluk Levent, "Geçen yıl da Migros işçileri için arabulucu olmuştum, o da çözüme kavuşmuştu. Ben yıllardır Migros işçisiyle birlikteyim. Önceki grevlerde yağmur altında şarkılar söyledim. "Bir şarkıcı çözdü"ye indirgenmesini tuhaf buluyorum. Sendika ve işçilerin kararlı duruşu olmasa çözülmezdi." dedi.

Levent, "Ortalık gergindi. Gerginlik çözümsüzlüğe gidiyordu. İki tarafa da "Arabulucu olmamı ister misiniz?" dedim. "Lütfen" dediler. Hem Migros'a gittim hem işçilere... Dokuz gün görüşmelerle ve telefon trafiğiyle geçti. Dün (Önceki gün) "Ahbap'ta buluşalım" dedim. Sekiz buçuk saat aralıksız tartışmadan sonra sorunu çözdük. Dokuz gün boyunca oradan oraya... İki dakikada olmuş iş değil. 'Dernekte çözelim' demek artık çözülmüştür demek." ifadelerini kullandı.

Sendikanın bütün taleplerinin kabul edildiğini kaydeden Levent, iki tarafın da anlaşmadan mutlu ayrıldığını söyledi.

Levent, sözlerini şöyle noktalandırdı:

Sınıf bilinci olan bir sanatçının bu işi çözmek için uğraşması kadar doğal birşey yok. Bazı iş yerlerinde greve gittiğim için reklam kaybettiğim oldu. Bu bir risktir. Riske giren sanatçı bunları yitirecek bazen. Son beş yılda 80'e yakın greve gittim. İnsanlara şarkılar söyledim. Emek bilinciyle yaklaşıyorum.

Sırada Yemeksepeti var. Ona başlamayı düşünüyorum. Her an Yemeksepeti'ni gitarla basabilirim. "Haluk abiniz geldi ulan, ne oluyor, şu işi çözelim" demeyi düşünüyorum.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Etiketler
Ahbap Esenyurt Haluk Levent Migros