Süleyman Soylu'nun bir ekibi daha tasfiye ediliyor: Hesapların incelenmesinin önü açılacak

Görevinin sona ermesinin ardından kendisine yakın isimler bir bir kızağa çekilirken, Soylu'nun bir ekibi daha görevden alındı.

Süleyman Soylu'nun bir ekibi daha tasfiye ediliyor: Hesapların incelenmesinin önü açılacak

İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’nun görevinin sona ermesinin ardından, kendisine yakın birçok bürokrat adeta tasfiye edilmişti. Tasfiyelerin son durağı Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) oldu.

Gazeteci Tolga Şardan, T24’te kaleme aldığı yazısında, POLSAN’da yaşanacak ekip değişimini gündeme getirdi.

Emniyet teşkilatında birçok birimde yeni yönetimler için düğmeye basılırken, daha önce Soylu ile Yerlikaya arasında, 3 Haziran’daki bakanlık devir teslim günü gerçekleştirilen POLSAN Genel Kurulu’nda, Soylu’ya yakın isimler bir kez daha görev başı yaptı. Fakat İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın koltuğa oturmasının ardından aynı zamanda POLSAN Yönetim Kurulu Başkanı olan Asayiş Dairesi Başkanı Vedat Mercan başta olmak üzere, yönetim kurulunun büyük bölümü, Emniyet teşkilatının merkez kadrolarında yapılan atamalar çerçevesinde görevden alındı.

Şardan, yazısının devamında POLSAN’daki gelişmeleri şöyle anlattı:

Böylece yönetim kurulu üyelerinin kızağa çekilmesi sonrasında yeni yönetim kadrosunun görev almasını sağlayacak olağanüstü genel kurul yapılması gündeme geldi. Alınan karar doğrultusunda POLSAN’ın yeni yönetimini belirlemek amacıyla 4 Kasım’da olağanüstü genel kurul toplanacak. Bu amaçla POLSAN’da genel kurul üyesi olarak temsilci göndermeleri konusunda il emniyet müdürlüklerine yazı gönderildi.

Bu arada eski Bakan Soylu, devir teslim yaptığı günün akşamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Beştepe’deki Atlı Birlik Merkezi’nde adına hazırlanan veda yemeğine katıldı. Yemekte POLSAN’ın yeni yönetiminin yanı sıra Soylu’ya yakın polis müdürleri yer aldı.

POLSAN’da yönetim değişikliği, beraberinde kuruluşun hesaplarının incelenmesinin önünü açacak.

Yedi yıldan fazla süredir Soylu'ya yakın isimler sandığı yönetiyor. Eski Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ve eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu gibi Soylu’ya çok yakın isimlerin dışında İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Asayiş Dairesi Başkanı Vedat Mercan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Vekilleri Cüneyt Ünal ve Hasan Yiğit, halen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Mahmut Çorumlu, POLSAN yönetiminde yer aldı.

Yeni yönetimin seçilmesiyle birlikte POLSAN’da Genel Müdür Mustafa Selçuk ve bazı yöneticilerin de değiştirileceği ifade edildi.

Etiketler
Süleyman Soylu İçişleri Bakanlığı Ali Yerlikaya Emniyet Genel Müdürlüğü