Sabah'ın Özgür Özel röportajı Erdoğan'a bir mesaj mıydı? Barış Pehlivan: İktidar medyası radikal kararlar alabilir

31 Mart Yerel Seçimlerinde muhalefete yer vermeyen yandaş medyada, CHP'nin başarısı sonrası dikkat çeken bir değişiklik yaşandı. Sabah'ın Özgür Özel'e yer vermesinin ardından kafalarda soru işaretleri yer alırken, Barış Pehlivan iktidar medyasında radikal değişikliklerin yaşanabileceğini söyledi.

Sabah'ın Özgür Özel röportajı Erdoğan'a bir mesaj mıydı? Barış Pehlivan: İktidar medyası radikal kararlar alabilir

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 31 Mart Mahalli İdari Seçimlerinde büyük bir başarı elde ederek 34 il kazandı ve ülke genelinde yüzde 37.77 oy alarak birinci parti oldu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıtlamıştı.

Seçim öncesi muhalefete yer vermeyen iktidara yakın Sabah'ın, seçimden sonra Özel'e yer vermesi ve o günkü sayısının manşetinde Özel'in olup Erdoğan'ın olmaması dikkat çekmişti.

Gazeteci Barış Pehlivan, iktidara yakın medya ile ilgili gelen kulis bilgilerini paylaştı.

Cumhuriyet'teki köşesinde iktidara yakın medya ile ilgili bir yazı kaleme alan Pehlivan, "İktidar medyasında ekonomik daralmalar olacaktır. Bazı gazeteler kapanma ya da sadece dijitalde yayın yapma gibi radikal kararlar alabilir" dedi.

Pehlivan şunları aktardı:

"Hepsi çok bilinen, iktidar medyasında çalışan dört ayrı televizyoncu ve gazeteci ile konuştum. Görüştüğüm medya mensuplarının ortak kanısı şuydu: “Değişmeliyiz!”

Ancak iktidar medyasında arzulanan değişimin olup olmayacağı konusunda farklı görüşler mevcuttu. Tartışma kapısını daha da aralasın diye içinde farklı görüşler de barındıran o sözleri aktaracağım. İşte AKP medyasını içinden bilen isimlerin “Bundan sonra ne olur” sorusuna verdikleri yanıtlar...

'RADİKAL KARARLAR ALINABİLİR'

Seçim medyayı da etkilemez olur mu, etkileyecek. Unutmayalım ki belediyelerin el değiştirmesiyle CHP muazzam bir maddi güç elde etti. Aynı şekilde iktidar da ciddi bir maddi güç kaybı yaşadı. Bunu sadece “toplu gazete alımı” ile düşünürsek yanılırız. Özellikle iktidar medyası her belediye ile yıllık sözleşmeler yapıyordu. Bu muhalif medyada da var. Ancak bu gelir ve güç artık iktidar medyasında yok. İktidarda kalan belediyelere de daha çok yük biner. Her şeye rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan medyadan zaten memnun değildi, etkili olduğunu düşünmüyordu. Şimdi kaliteyi artırmak zorundayız. Öyle ya seçim döneminde onca yayın organı o kadar haber yaptı; sonuç ne? Sıfır! İktidar medyasında ekonomik daralmalar olacaktır. Bazı gazeteler kapanma ya da sadece dijitalde yayın yapma gibi radikal kararlar alabilir.

'GERİYE GİDİŞ VAR'

Demek ki bir başkan adayını gereksiz şekilde çok parlatmakla seçmeni etkileyemeyebiliyormuşuz. Sabah gazetesinin Özgür Özel manşeti derinlikle izlenmeli. Çünkü madem olabiliyordu, seçim kampanyası döneminde neden yapmadılar? Kaldı ki o manşetin Ankara’dan talimatla yapılmadığına, aslında Erdoğan’a bir mesaj içerdiğine dair ciddi bir söylenti var. Hiçbir yerde değişim olmasa bile, Sabah ve A Haber’de dönüşüm yaşanabilir. Erdoğan’ın bile kabul ettiği ekonomik kriz yokmuş gibi davranmaları, muhalif olan herkese amansızca saldırmaları ve diğer muhafazakâr medyaya yaşam hakkı tanımamaları camiada rahatsızlık yaratıyor. TRT’de ise şu an sessizlik hâkim. Hemen hemen herkes rahatsız ancak köklü bir değişim olması beklenmiyor. Halbuki TRT’nin özellikle son üç senedir çok daha kötüye gittiğini bilen biliyor. Özel hayatına dair gelişmeler ortaya çıkana kadar, haber dairesi Hilal Kaplan’dan soruluyordu. Ancak Emine Erdoğan’ın devreye girmesiyle Kaplan’ın kanal içinde pasifize edildiği konuşuluyor. Dahası TRT’de “Cumhurbaşkanına rağmen ama onun sorumluluk yüklediği insanların yönetim hatalarından yaşanan bir geriye gidiş var” görüşü ağırlıkta."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
AKP Sabah Gazetesi Medya