Hiranur Vakfı'ndaki istismar davasında tahliye kararı: Sahte rapor hazırlayan kişi serbest bırakıldı

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını 'evlendirmesiyle' ilgili sahte kemik yaşı raporu düzenleme davasında tutuklanan Mehmet Emin Marankoz tahliye edildi.

Hiranur Vakfı'ndaki istismar davasında tahliye kararı: Sahte rapor hazırlayan kişi serbest bırakıldı

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızının 6 yaşındayken evlendirme adı altında cinsel istismarına yol açmasıyla ilgili davada, çocuk hakkında sahte kemik yaşı raporu düzenlediği için haziran ayında tutuklanan Mehmet Emin Marankoz'un tahliyesine karar verildi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel, Kadir İstekli ve Mehmet Emin Marankoz katıldı. Duruşmada tutuksuz sanıklar M.O.B., K.Ş., M.G.L., Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, İstanbul Barosu avukatları ve tarafların avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanık M.O.B.'nin avukatı, müvekkilinin kamu görevlisi olduğu için kendisi ile ilgili soruşturma yapılması için idari izin alınması gerektiğini belirterek, yargılamanın durdurulmasını talep etti. Tutuksuz sanık M.G.L.'nin avukatı da yargılamanın durdurulmasını istedi.

Bir kısım sanıkların avukatları, barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının bu duruşmaya katılma haklarının olmadığını savunarak, katılma taleplerinin reddine ve duruşmanın kapalı görülmesine karar verilmesini istedi. Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı ise bir kısım sanık avukatlarının yargılamanın durdurulması istemlerinin reddini talep etti.

Barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının duruşmaya katılma taleplerinin kabul edilmesini isteyen savcılık, duruşmanın ise kapalı görülmesi gerektiğini belirtti.

YARGILAMANIN KAPALI GÖRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ

Taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması talebini reddetti. Bazı barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının duruşmaya katılma taleplerini kabul eden mahkeme, duruşmanın gizli yapılmasına karar verdi. Kararın ardından duruşma salonunda bulunan izleyiciler ile basın mensuplarının dışarı çıkarılmasının ardından yargılamaya devam edildi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kemik yaşının tespiti amacıyla grafilerinin çektirildiği belirtilerek, 5 Aralık 2012'de H.K.G'nin o dönemki yaşının 14 olması nedeniyle müşteki yerine bir başka kadının röntgen alanına sokularak müştekinin gerçek yaşının olduğundan farklı gösterilmeye çalışıldığı anlatıldı.

İddianamede, sanık doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkında, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, diğer sanıklardan mağdurun babası Yusuf Ziya Gümüşel, mağdurun evlendirildiği Kadir İstekli ile Mehmet Emin Marankoz ve hastane çalışanı K.Ş. hakkında, "kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik" suçundan da 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Etiketler
Hiranur Vakfı İsmailağa