Demir Yumruk'ta istenen cezalar belli oldu: Erol Evcil’e 30 yıl hapis talebi

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddiasıyla başlayan “Demir Yumruk” operasyonunda soruşturma tamamlandı.

Demir Yumruk'ta istenen cezalar belli oldu: Erol Evcil’e 30 yıl hapis talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 kişi tutuklandı.

Şüphelilerden bazıları itiraz üzerine daha sonra serbest bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin yer aldığı Erol Eşrefolu (Evcil) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 kişi hakkında iddianame düzenledi.

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) olduğu ve diğer şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir ile akrabalık bağları olduğu belirtildi.

DOKUZ ŞİRKETİ ELE GEÇİRDİKLERİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Operasyona ismi geçen kişilerin hisse sahibi olduğu şirketler vasıtası ile ekonomik olarak çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ait firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, araç gereç ve sahaları kiraladıkları öne sürüldü. Kişilerin, bu şirketler adına faaliyet gösterdiği, piyasadan kütük demir almak suretiyle bu şirketlerden üretilen her türlü demiri piyasaya arz ettikleri söylendi.

İddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler satış yapılırken kullanılan şirket üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili idarelere ödenmemektedir. Örgüt, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklü miktarda zarara uğratmaktadır. Suç örgütü faaliyeti içerisinde hareket eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler neticesinde şirket malvarlıklarının pasif kısmı azaldığı için yüklü miktarda haksız kazanç elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, kişilerin bu yöntemle demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 9 şirketi ele geçirdiği ileri sürüldü.

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve diğer kişilerin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu büyük zarara uğratmakla kalmayıp, ülke ekonomisi için lokomotif olan bir sektörü büyük oranda zarara uğrattıkları iddia edildi.

Kişilerin tahakkuk eden vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve kendilerine sıfır maliyetli finans kaynağı oluşturarak piyasada güçlü hale geldikleri ileri sürüldü. Bu faaliyetler kapsamında 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu zararına sebep oldukları da söylendi.

30 YIL 9 AY HAPİS TALEBİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir’in ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sayılı Amme Alacakların Tahsil Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine muhalefet etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, diğer şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Erdem, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Sadık Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak grubuna ait soruşturmaların ise devam ettiği öğrenildi.

Etiketler
Operasyon Para Soruşturma