Anketler bekleneni vermedi: Seçmenin sadece yüzde 10'u o kararı onayladı!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, bugün kaleme aldığı yazısında BUPAR Araştırma'nın son anketini paylaştı. Ankete göre seçmenin sadece yüzde 10'u Gülşen'in tutuklanmasını doğru bulduğunu söyledi.

Anketler bekleneni vermedi: Seçmenin sadece yüzde 10'u o kararı onayladı!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, bugünkü köşesinde AKP'nin eriyen seçmen tabanını bir arada tutmak için oynadığı tehlikeli oyunu yazdı. Mollaveisoğlu, AKP'nin her geçen gün sertleşen hamlelerini "Millet bahçesine gidenlerle konser ve festivallere gidenler arasında kültürel temelde bir çatışmanın taşlarını döşüyor." sözleriyle yorumladı. 

OYLAR GERİ GELİR Mİ?

"Peki, kültür çatışmasını derinleştirmek, biz ve onlar ayırımı yapmak, bizim sanatçılarımız ve onların sanatçıları, bizim sporcularımız ve onların ki... diye toplumu her başlıkta kutuplaştırmak AKP’nin kaybolan oylarını geri getirir mi?" diyen Mollaveisoğlu, BUPAR Araştırma'nın son anketini de köşesinde paylaştı.

BUPAR Araştırma; Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Sezen Aksu, Tarkan, Gülşen, Genco Erkal, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Birce Akalay, Melis Sezen, Sedef Kabaş gibi isimlere yapılan baskı sürecini halka sordu. 

Mollaveisoğlu'nun aktardığı anket sonuçları şöyle:

"Bu isimlere yönelik hapis cezalarını, nefret dilini duydunuz mu sorusuna yüzde 72 oranında “Evet” yanıtı geldi. 

Evet yanıtı verenlere “İktidarın bu tutumunu doğru buluyor musunuz” diye soruldu. 

Yanıt; yüzde 39.8 evet, yüzde 60.2 hayır... 

İlk bakışta ankete katılanların yüzde 40’ının baskıyı onayladığı sonucu çıkıyor. Ancak bu soruların sorulduğu illerdeki seçmen profili yaklaşık olarak yüzde 60 oranında Cumhur İttifakı’ndan yana... Yani fotoğraf göründüğünden farklı. 

AKP’nin, yüzde 60 oy aldığı seçmenin yarıya yakını nefret dilini, ötekileştiren, kutuplaştıran siyaseti istemiyor. 

Cumhur İttifakı son seçimde oy aldığı seçmeni artık ikna edemiyor.

*

Son olarak Gülşen’in tutuklanması ile devam eden gözdağı da sorulmuş ankette. Tutuklamayı doğru bulanların oranı yüzde 10!

Saray seçmenin bu uyarısını görür mü? 

Senin sanatçın benim sanatçım, senin gençliğin benim gençliğim kutuplaştırması; devletin milli güvenlik kurumlarına girer ise askeri ve polisi de ayrışmaya götürürse tüm ülke yaşanacak enkazın altında kalır!

AKP bu tehlikeli yoldan bir an önce dönmelidir."

Etiketler
Gülşen - imam hatip