Sözcü çizerine tehdit: Hesabı askıya alındı

Sözcü gazetesi grafik servisinde görev yapan dünyaca ünlü Türk çizer Hicabi Demirci, paylaştığı karikatürleri nedeniyle tehdit mesajları aldı, Instagram hesabı askıya alındı.

Sözcü çizerine tehdit: Hesabı askıya alındı

Ulusal ve uluslararası 110 ödüle sahip olan Sözcü gazetesi grafik servisinde görev yapan çizer Hicabi Demirci sosyal medya hesabı üzerinden tehdit edildi, hesabı askıya alındı.

Kişileri hedef almadan ülkedeki güncel olayları konu edinen karikatürler çizdiğini ve Instagram hesabından paylaştığını belirten Demirci, “Son karikatürlerim orman yangınlarıyla ilgili. Bu paylaşımlarım rahatsızlık yarattı sanırım. Ondan önce de tarikat yurtlarında çocuklara yönelik tacize ilişkin karikatürümden çok tehdit aldım. (Sosyal medyadan yorum yapanlar) Paylaşımı kaldırmamı istediler. Yoruma, Diyanet İşleri Başkanı’nı, Emine Erdoğan’ı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek şikayet ettiler. Direkt Mesaj’dan da tehdit mesajları aldım. Karikatürü derhal kaldırmam gerektiğini, yoksa sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağımı söylediler” dedi.

Marmaris yangınıyla ilgili bu sabah yaptığı karikatür paylaşımından 4 saat sonra hesabının askıya alındığını belirten Demirci, “Herhangi bir açıklama da gelmedi, sadece ‘hesabınız askıya alınmıştır’ denildi” ifadelerini kullandı.

HİCABİ DEMİRCİ KİMDİR?

2013 Yunus Nadi Ödülleri’nde karikatür dalında ödüle değer görülen sıra dışı karikatürist Hicabi Demirci, 1968 Haziran’ında Samsun’a bağlı Kocapınar köyünde doğdu. İlk, orta ve lise yılları Anadolu’nun çeşitli yerlerinde geçti. 1985’te Ankara Gazi Lisesi’ni, 1992’de Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Çocukluk yıllarında başlayan çizgi serüveni zaman içinde kendi yolunu bularak karikatürle buluştu.

Üniversite yıllarında çizgiden kopmamak için girdiği çizgi film atölyesinden uzun süre çıkmadı. Animasyon çalışmaları süresince çizgi film senaryoları da yazdı. 1998’de senaryosunu, animatörlüğünü ve yönetmenliğini üstlendiği “Ufuktaki Ada” isimli kısa metrajlı çizgi film çalışması, Almanya Nürnberg Film Festivali’nde gösterime girerek finale kaldı. Aynı film Ankara Film Festivali’nde de izleyiciyle buluştu. 2000 yılı İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nin afiş tasarımına imza attı. Reklam sektöründeki çeşitli ajanslara illüstrasyon ve storyboard çalışmaları gerçekleştirdi.

Kitap ve dergi kapağı projeleri ile grafik alanında sayısı ürün verdi. Bir dönem, Radikal İki ve Milliyet Pazar eklerinde karikatürleri yayımlandı. Ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarından toplam 45 ödüle değer görüldü. 2005 yılında “Şeytantırnağı / Hangnail” isimli kişisel albümünü yayınladı. Uzun yıllar Radikal gazetesinde illüstratörlük yapan Demirci bir süredir çalışmalarını Sözcü gazetesinde devam ettiriyor.

Etiketler
Instagram Tehdit