Çaycılık yapan Hasan Tamer: 'Pahalılıktan dolayı halk çay içemez oldu; lükse girdi'

Fahiş zamlar nedeniyle yurttaşlar pek çok temel ihtiyaçtan vazgeçmek zorunda kaldı. 25 yıldır çaycılık yapan Hasan Tamer ise çayın artık lüks olduğunu ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) aktardığı ve yurttaşların düşük açıklandığını söyleyerek tepki gösterdiği verilere göre enflasyon yüzde 54,44'e ulaştı. Enflasyondaki büyük artış raflara fahiş zam olarak yansıdı. Bu durum nedeniyle geçmişte ucuz olarak tanımlanan pek çok ürün artık zamlar karşısında eriyen maaşlar nedeniyle lüks oldu. 

ANKA'dan Burhan Demircioğlu'nun aktardığına göre; Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 25 yıldır cenaze ve düğünlerde çay işi yaparak geçimini sağlayan 57 yaşındaki Hasan Tamer, çaya, şekere ve tüpe gelen zamlar nedeniyle yaşadığı sıkıntıları ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Tamer, "Yıllardan beri düğün ve cenazelerde çay işi yaparım. Şu Kadirli topraklarında benden başka kimse yok. Bir torba şeker bundan 4 ay önce 500 liraydı şimdi 750-1.000 lira arası. Yarım kilo şeker 16 lira, bir paket çay 50 lira şu an piyasada" diye konuştu.

"ÇAY LÜKSE GİRDİ”

Hasan Tamer, şunları söyledi:

"Milletin alım gücü kalmadı. Cenazelerde eskiden çay yapıyorduk, malzemeyi ben götürüyordum. Şimdi kimse bir şey yapmaz oldu. Tepki göstermeye başladı bu pahalılıktan dolayı. Bir çuval şeker bin lira olur mu arkadaşlar? Ne yapacağını şaşırdı millet. Eskiden düğün, cenazelerde bol olurdu, şimdi işler de yok. Zaten pandemide 1,5 sene, 2 sene iş yapamadık, evimizde yattık, bunu bilen var mı? Mesleğimiz bitme durumunda zaten şu an, son durumda, son demindeydik, işimiz bitmek üzere bizim piyasada. Şu pahalılıktan dolayı halk çay içemez oldu. Lükse girdi çay. Kahvede çay 2,5-3 lira, çay ocaklarında.

"ŞEKER ZAMMININ GERİ ÇEKİLMESİNİ STİYORUZ”

Esnafımız iş yapamaz oldu. Bizim işlerimiz durma noktasındaydık şu an, ne yapacağımızı şaşırdık. Devletimizden bu şeker zammını piyasadan geri çekilmesini istiyoruz. Bir tüp 300 lira oldu. Çay, şeker, su masrafı, toplarsan hepsi 2 bin lira. Bir cenazenin çay masrafı 2 bin lira oldu. Yani yazık günah. Tüp fiyatı 300 lira olursa, bir bardak çay 3 liraya gelirse ne yapmamız lazım? İşlerimiz bitme esnasında şu an."

"KAÇA ALIP KAÇA SATACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ"

Gıda toptancısı Metin Karasüleymanoğlu ise "Ben Kadirli’de toptan gıda işi yapıyorum. Bazı yerlere ihale usulü malzeme veriyorum. Toz şeker 2 hafta önce 440 liraydı, evvelsi gün 780 liradan aldık, yani 780 liranın üstünde. Şimdi az önce aradım 'Şeker kaç lira' diye, ‘Fiyat vermiyor, yarın verelim’ diyor, ‘elimizde yok şu an’ dedi. Kaça alıp kaça satacağımızı bilemiyoruz şu an" dedi.