Hakları için mücadele eden sağlık emekçileri hedef almıştı: Hakan Ural hakkında suç duyurusu

Genel Sağlık İş Sendikası, Hakan Ural ve Nur Tuğba Algül Namlı hakkında bir televizyon programında sağlık çalışanlarını hedef gösteren ifadeler kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Hakları için mücadele eden sağlık emekçileri hedef almıştı: Hakan Ural hakkında suç duyurusu

Hakan Ural,'Neler Oluyor Hayatta' programında, program partneri sunucu Nur Tuğba Algül’ün çocuğu üzerinden bir örnekte bulunarak, grev yapan sağlık çalışanları için "İki dakika delikanlı olalım. Sen olsaydın gözünü çıkarırsın" demiş, Nur Tuğba Algül de "Yapardım" yanıtını vermişti.

Ural, bu ifadelerin devamında, "Doktor da duvara yaslanmış. 'Oğlum ölüyor' diyorsun, 'Ben eylemdeyim' diyor" diye konuşmuştu.

"Grev de olsa acil servis asla kapanmaz" diyen sağlıkçılar, Ural'ın sözlerinden dolayı "ÖzürDileHakanUral" etiketi açarak tepkilerini dile getirmişti.

SUÇ DUYURUSU

Genel Sağlık İş Sendikası, “Neler Oluyor Hayatta” programı sunucuları Hakan Ural ve Nur Tuğba Algül Namlı hakkında “tehdit”, “suç işlemeye tahrik” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlamalarından soruşturma açılmasını talep etti.

Ural ve Namlı, sunucusu oldukları televizyon programında, sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemini eleştirmişlerdi. Genel Sağlık İş Sendikası Başkanı Derya Uğur, sağlık çalışanlarının acil sağlık hizmetleri hariç olmak üzere iş bırakma eylemine katıldığını belirtti.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İTİBARI ZEDELENDİ"

Genel Sağlık İş Sendikası'nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Adana Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu şöyle:

“Şüphelilerden Hakan Ural’ın, sağlık çalışanlarını kast ederek, ‘gözünü çıkarırsın’ sözlerini kullanması ve şüpheli Nur Tuğba Algül Namlı’nın ise bu sözleri onaylar şekilde yaparım sözünü sarf etmesi, sağlık çalışanlarının itibarını zedelemiş, sağlık çalışanlarına karşı tehdit suçu işlenmiş, haklarını arayan sağlık çalışanlarına karşı şiddet gösterme konusunda, sağlık çalışanları aleyhine suç işlemeye tahrik suçu işlenmiş, hastaneye müracaat eden, etmeyen herkes, sağlık çalışanlarına karşı ‘kin ve düşmanlığa’ sevk edilerek, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçu işlenmiştir.”

"ŞİDDET TEHDİDİ ALTINDA KALMALARINI MEŞRULAŞTIRIR"

Genel Sağlık İş Sendikası Başkanı Derya Uğur'un konuya ilişkin açıklamasında ise şunlar kaydedildi:

"Televizyon dizilerinde, filmlerde ve şüphelilerin bulunduğu program ve benzeri programlarda, sağlık çalışanlarının itibarı her geçen zedelenmekte, bu kutsal görevi ifa eden sağlık emekçilerinin itibarları ayaklar altına alınmaktadır. Sağlık emekçileri, bir eşitsizliğe karşı dik bir duruş sergilemek adına, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması için acil sağlık hizmetleri hariç olmak üzere iş bırakma eylemine katılmışlardır. Fakat Hakan Ural ve Nur Tuğba Algül Namlı’nın sağlık çalışanlarının bu fedakâr tutumlarından bihaber oldukları ortadır.

Ural ve Algül Namlı’nın açıklamaları her dönemde olduğu gibi pandemi döneminde de büyük bir fedakârlık örneği gösteren sağlık çalışanlarını derinden yaralamıştır. Sağlık çalışanları, her geçen gün artan şiddet vakaları ile mücadele ederken, Hakan Ural ve Nur Tuğba Algül Namlı yaptıkları açıklamalar ile sağlık çalışanlarının şiddet tehdidi altında kalmalarını ve şiddet görmelerini meşrulaştırarak, sağlık çalışanlarını, moral ve motivasyondan yoksun, kendilerini huzurlu ve güvenli hissetmedikleri bir ortamda çalışmaya sevk etmişlerdir."

Etiketler
Hakan Ural Sendika