'Çiftçiyi tefeciden kurtardık' diyen Bakan Pakdemirli'ye çiftçiden yanıt: En büyük tefeci Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, "Çiftçiyi tefeciden kurtardık" sözlerine yanıt veren bir çiftçi, "Bizi, tefecinin eline 2002’den sonra siz bıraktınız. En büyük tefeciliği yapan Tarım Kredi Kooperatifleri" dedi.

'Çiftçiyi tefeciden kurtardık' diyen Bakan Pakdemirli'ye çiftçiden yanıt: En büyük tefeci Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin dün TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında; "2002’de çiftçimiz tefecinin elindeydi arkadaşlar, tefecinin elindeydi. Biz onları tefeciden kurtardık" sözlerine yanıt çiftçilerden geldi.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan İzmir, Sivas ve Ardahanlı çiftçiler; Pakdemirli’nin “Çiftçileri tefeciden kurtardık” açıklamasına tepki gösterdi.

'EN BÜYÜK TEFECİ TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ'

İzmir Kiraz’da yaşayan çiftçi Mehmet Kani, "Bizi, tefecinin eline 2002’den sonra siz bıraktınız. En büyük tefeciliği yapan Tarım Kredi Kooperatifleri, Sayın Bakan Pakdemirli" derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2002’den önce pamuk yetiştiriyorduk biz, bir yıl yetiyordu. Gübrenin fiyatı makuldü. Ekonomik krizi gördük ama bu kadar kötü olmadık. Sizler, bizleri yoksulluğa, parasızlığa mahkum ettiniz. Bizi bu durumlara düşürdünüz. Bir torba gübre şu an 850 lira. Hangi çiftçi alabilecek bunu, Sayın Bekir Pakdemirli? Bir litre mazot 10 lira 43 kuruş. Dünya tarihinde görülmüş değil. Özbekistan’da gübrenin tonu 320 dolar, bizde 1000 doları geçti. Ondan sonra çiftçiyi bataklıktan kurtarmışlar. Tefecilerden kurtarmışlar.

'BİZİ TEFECİLERİN ELİNE TESLİM EDEN SİZSİNİZ'

Bizi tefecilerin eline teslim eden sizsiniz Bekir Pakdemirli. Tarım Kredi, en büyük tefeciliği yapıyor şimdi. Gözünüzü açın, kulaklarınızdaki pamuğu çıkarın, bizi dinleyin. Bizleri batırdınız.”

'YİNE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK'

"Sayın Bakanım, daha önce de ‘zarar eden çiftçimiz yok’ dediniz. Kara geçti dediniz. Dün, gerçekten, bütçe görüşmelerinde, bizim bütçemiz görüşüldü. Dört gözle bekledik. Çiftçiye bütçeden sevindirici bir haber olacak mı; borçlarla ilgili, girdi maliyetleri ile ilgili… Ne yazık ki yine hayal kırıklığına uğradık" diyen Sivaslı çiftçi Başer Yıldırım ise şöyle konuştu:

"Yine talihsiz bir açıklama yaptınız. ‘Çiftçiyi tefecilerin elinden kurtardık’ dediniz. Maalesef kurtarmadınız, Sayın Bakan. Çiftçileri asıl devlet kurumları eliyle tefecinin eline düşürdünüz. Asıl tefeci devlet kurumları. Başta Tarım Kredi, Ziraat Bankası, özel bankalar… Oradan alan çiftçiler, kredilerini ödeyemiyor, yüksek faizle. Asıl tefeci onlar. Gerçekten bunların bir araştırın, çiftçi ne almış da ödeyememiş, 50 bin lirası kaç lira olmuş. Yüzde 150’leri geçmiş. Asıl tefeci onlar, sayın Bakanım, çiftçiyi hiç de kurtarmadınız."

'BİZİM DERDİMİZİ DİNLEYİN'

Şu anda biz ekim yapamıyoruz. Tarlalar, ovalar bomboş. Gübre yüzde 150 arttı. Mazot, gübre, tohum, ilaç alamıyoruz. Ekim yapamıyoruz. Yapsak, gübresiz ektik. Süt inekleri kesime gidiyor. Çuval 250 lira. Durumumuz çok vahim. Biz üretmezsek, biz tüketici durumuna düştük. Mercimeği, nohudu ithal edersek; tabii ki dolar yükselir. Bizim arazilerimiz, ovalarımız bomboş. Destekleyin Türk çiftçisini, üretsin. Üreten bir toplumdan, tüketici bir topluma düştük. Bizim derdimizi dinleyin. Ses verin, çiftçinin sesine, feryadımıza.”

'TARIM KREDİ KOOPERATİFİ’NİN KAPISINDAN GEÇEMİYORUM'

Ardahanlı besici Hayrettin Hanoğlu da bakanın açıklamalarına şöyle tepki gösterdi:

“Bir üretici olmama rağmen, Tarım Bakanımızın yapmış olduğu konuşma; bizi gerçekten derinden üzmüştür. Biz çiftçimizi tefecilerin elinden kurtardık. Bizim Ardahan’da tefeci diye bir şey yok. Biz tefecinin ismini bile duymadık. Tefeci arıyorsa, burada tek adres var. O da Tarım Kredi Kooperatifi. Allah tarafından bir Ziraat Bankası var. Eğer o da giderse, zaten biz bitmişiz. Üretici, kendi elindeki hayvanı, ben doğum yapacak hayvanı kestirmek zorunda kalacağım. Tarım Kredi Kooperatifi’nin görevi değil mi bana yem desteği vermek. Bırakın desteği, ben onun kapısından korkumdan geçemiyorum. Bugün üreticinin, çiftçinin düşmüş olduğu durum; Tarım Kredi Kooperatifi’nin uygulamış olduğu faiz sistemi, milleti canından bezdirmiştir. Tefeci arıyorsa, daniskasını Tarım Kredi Kooperatifi yapıyor.”

Etiketler
Kredi