Fatih Altaylı: Bırakın bu yüzde 1.35’lik indirimle böbürlenmeyi, gelin şu elektrikteki KDV işini konuşalım!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, hükümete "Bırakın bu yüzde 1.35’lik indirimle böbürlenmeyi, gelin şu elektrikteki KDV işini konuşalım" diye seslendi.

Fatih Altaylı: Bırakın bu yüzde 1.35’lik indirimle böbürlenmeyi, gelin şu elektrikteki KDV işini konuşalım!

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, elektrik faturalarından TRT payı ve Enerji Fonu kesintilerinin kaldırılmasını değerlendirdi.

Asıl önemli olanın elektrikteki KDV oranı olduğunu dile getiren Altaylı, "Türk vatandaşları elektriğe yüzde 18 KDV ödüyor. Lüks tüketim ürünlerindeki KDV kadar. Yani Hermes’ten aldığınız 20 bin dolarlık çantanın KDV’si de yüzde 18, bebeğinizin mamasını ısıtmak için kullandığınız elektriğin KDV’si de yüzde 18" diye yazdı. Altaylı, şöyle devam etti:

"Dövizdeki artış ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle elektrik fiyatları katlanarak artarken cebimizden çıkan KDV de aynı oranda katlanarak artıyor. Bir anlamda enerji fiyatlarındaki artış, devletin neredeyse hoşuna gidiyor. Durduk yere cebimizden daha yüksek vergi alıyor.

'ENFLASYON SÖZDE YÜZDE 20 ARTARKEN, VERGİM YÜZDE 100 ARTIYOR'

Geçen yıl 100 TL’lik elektrik faturamdan 15,3 TL KDV alan devlet, bu yıl enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle 200 TL’ye ulaşan faturamdan 30,6 TL alıyor. Enflasyon sözde yüzde 20 artarken, vergim yüzde 100 artıyor. Hadi kabul edelim ki, enerji fiyat artışı Türkiye’den kaynaklanmıyor ama o artış oranında vergi artışı neyin nesi! Yazık değil mi hem evinde elektrik kullanan vatandaşa hem sanayiciye.

O yüzden bırakın bu yüzde 1,35’lik indirimle böbürlenmeyi. Gelin şu elektrikteki KDV işini konuşalım bir. Var mısınız orada indirime! Var mısınız elektriği lüks tüketimden çıkarmaya."

Etiketler
Elektrik Fatih Altaylı Habertürk