Aleyna Ağgül'ün ölümünden bir gün önce Gökhan Argın hakkında şikayette bulunduğu ortaya çıktı

Aleyna Ağgül’ün ölümünden bir gün önce polise Gökhan Argın hakkında, "Şantaj, kasten yaralama, tehdit, hakaret ve özel hayatının gizliğini ihlal" suçlamasıyla şikayetçi olduğu ortaya çıktı.

Aleyna Ağgül'ün ölümünden bir gün önce Gökhan Argın hakkında şikayette bulunduğu ortaya çıktı

Iğdır'da 18 yaşındaki Aleyna Ağgül'ün intihar etmeden önce yazdığı notta ölümünden sorumlu olduğunu belirttiği Gökhan Argın’ın (43) serbest bırakılması kararına savcı itiraz etti.

Öte yandan Aleyna Ağgül’ün ölümünden bir gün önce polise Gökhan Argın hakkında, "Şantaj, kasten yaralama, tehdit, hakaret ve özel hayatının gizliğini ihlal" suçlamasıyla şikayetçi olduğu ortaya çıktı.  

30 Eylül tarihinde Aleyna Ağgül'ün arkadaşı olan Göktürk Argın'ın babası Gökhan Argın'ın fotoğrafları ile kendisine şantaj yaparak tecavüze maruz kaldığı, yaşadıklarının ardından bunalıma giren genç kadının oturduğu apartmanın 5'inci katından atlayarak intihar ettiği öğrenildi. Başlatılan soruşturma kapsamında Gökhan Argın ve 18 yaşındaki oğlu Göktürk Argın gözaltına alındı.

BAŞ ŞÜPHELİ OLMASINA RAĞMEN SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan Gökhan Argın ve oğlu Göktürk Argın, ifade vermelerinin ardından "delil yetersizliği" gerekçesiyle adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

DHA'nın aktardığına göre soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki bir üst mahkeme olan Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti.

ÖLMEDEN BİR GÜN ÖNCE EMNİYETE ŞİKAYET ETTİ

Aleyna Ağgül’ün ölümünden bir gün önce ise polise Gökhan Argın hakkında, ‘Şantaj, kasten yaralama, tehdit, hakaret ve özel hayatının gizliğini ihlal' suçlamasıyla şikayetçi olduğu ortaya çıktı.  

2020 yılında Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökhan Argın hakkında cinsel saldırı suçlamasında bulunduğunu ve daha sonra şikayetini geri alan Aleyna Ağgül'ün ölümünden bir gün önce darp raporu alarak akşam saatlerinde emniyete gittiği, Gökhan Argın hakkında "Şantaj, kasten yaralama, tehdit, hakaret ve özel hayatının gizliğini ihlal" suçlamasıyla şikayetçi olduğu öğrenildi.

GÖKTÜRK ARGIN DA SORUŞTURMA DOSYASINA GİRDİ

Şüphelilerden Gökhan Argın’ın oğlu Göktürk Argın’ın da Aleyna Ağgül’ün ölümünden sonra olay yerine alkollü ve üzerinde bıçak olduğu soruşturma dosyasına girdi. 

Gökhan Argın'ın alkollü araç kullanmak, ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından da kaydı olduğu öğrenildi. Gökhan Argın'ın ayrıca Iğdır'da otomobiliyle alkollü şekilde trafik kurallarını ihlal ettiği için kendisine ceza kesen polislere sosyal medya hesabından hakaret edip, "FETÖ'cü" diyerek suçladığı, bu nedenle Iğdır Emniyet Müdürlüğü'nün hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

IĞDIR BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

Iğdır Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Aydanur Ağayar ise sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek, şunları söyledi: "Geçtiğimiz günlerde 18 yaşındaki Aleyna Ağgül’ün şüpheli bir şekilde intihar ettiği haberini tüm kamuoyu gibi üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Hukukun temel ilkelerinden olan masumiyet karinesini ihlal etmemek için uğraşırken 18 yaşındaki Aleyna'nın ölmeden önce bıraktığı notta ismine yer verdiği 43 yaşındaki şüpheli, dün yüzü dahi kızarmandan Aleyna'yı hedef alan bir basın açıklaması yapması büyük cüretsizliktir. Günlerdir bu olaya sessiz kalanlar ise bu şahsın kendisini aklama çabasında ve açıklamalarını manşet manşet paylaştı. Bu olayın birkaç gün süren bir duyarlılıktan sonra örtbas edilmesini, hayatı sona eren bir kadının suçlu olarak gösterilmesini kabul etmiyoruz. Her kadın cinayeti ve şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz, her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor ve toplumsal travma altında bu şiddetten zarar görüyoruz. Tüm sorumlulara sesleniyoruz; devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve tüm şüpheli kadın ölümlerini aydınlatmakla görevlidir. Devletimizi taahhüt ettiği tüm bu görevleri yerine getirmeye çağırıyoruz. Açıkça ve yüksek sesle 'yeter artık' diyoruz. 18 yaşında hayatı sona eren Aleyna Ağgül kardeşimiz için çok üzgünüz."