Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in Demirören Holding açıklamaları sonrası ilk harekete geçenin Halkın Kurtuluş Partisi olduğunu ifade etti.

Ataklı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

Halkın Kurtuluş Partisi, Sedat Peker’in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen Hürriyet grubunun Demirören’e satılması sırasında verilen 750 milyon dolarlık kredi konusunu Ziraat Bankası’na resmen sordu.

HKP avukatları, yapılan başvuru ile Ziraat Bankası’na beş soru sordu.

Sırf Sedat Peker söylediği için bir suçun takibinin yapılmamasının söz konusu olmadığını belirten HKP avukatları, bankaya yazdıkları başvuru yazısında “Bilakis bu tür suçlar genelde zaten iştirak edenler veya iştirak edenleri tanıyanlar, yakın bilgi ve görgü sahibi olanlar tarafından açığa çıkartılmaktadır. Biz AKP’ye yandaş sermaye gruplarının, şirketlerin ve medya gruplarının gerçekten kamu parasını iç edebileceklerine inanıyoruz. Çünkü onlarca örneği var” dediler.

Sorular şöyle;

1- Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi böyle bir kredi kullanmış mıdır?

2- Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi böyle bir krediyi kullanma gerekçesi olarak hangi ticari sebebi göstermiştir?

 
3- Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi bankanın olağan faiz limitlerinden mi kullanmıştır, yoksa kendilerine herhangi bir özel fiyatlandırma yapılmış mıdır?

4- Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi kullandıysa, kredi kullanımına karşılık bir teminat göstermiş midir?

5- Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi kullandıysa kredi taksitlerini geri ödemeye başlamış mıdır? Başladıysa ne kadarını geri ödemiştir? Başlamadıysa tahsil amacıyla herhangi bir hukuksal yola ve/veya cebr-i icra yoluna başvurulmuş mudur?