Domain, kişisel veya şirketinize ait web sitenizin alan adı olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer tanımı ise, web siteye ulaşmak için kullanılan harfler, sayılar ve rakamların birleşimidir. Örneklemek gerekirse İyibirhost sitesine ulaşmak için yazacağınız www.iyibirhost.com domainini yazarsanız bu adrese kolayca ulaşma imkanına sahip olursunuz.

Alan adınızın uzun IP adresleri barındırması sizin webte bulunabilirliğiniz açısından bir dezavantajdır. Bunun yerine kısa ve akılda kalıcı bir ..net veya ..com gibi gibi domainleri seçmeniz daha akılda kalıcıdır. 

Domainler (alan adları), web sitelerine kolayca ulaşım imkanı sağlamasının yanında o sitenin kalıcılığını da sürdürmektedir. Domainlerin hepsi birbirinden farklıdır. Hiçbir web sitesi aynı domaine sahip olamaz.

Domain Kayıt İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir ?

Bir web sitesi oluştururken ilk önce içerik ve isime odaklanmalıdır. İçerik ve isim tutarlı olmalıdır. Yani sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler için akılda kalıcı ve zihinlere ilk gelen isimlerden olmalıdır. Bu sayede sayfanız hem dikkat çeker hem de pazarlama konusunda bir adım daha ön plana çıkabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek adına da ilk önce bir domain almalısınız.

Domain kayıt işlemi altı adımda gerçekleşmektedir. Bunlar;

 iyibirhost gibi güvenilir bir domain yetkilisi seçmeniz gerekmektedir.
 Domain almak için alan adı (domain) aracına tıklayın.
 Alan adı sorgula kısmından istediğiniz web ismini girin.
 Sizin için çıkan en uygun seçeneği seçin.
 Sepetinize ekleyin ve domain kayıt işlemini bitirin.
 Son olarak domain adresinizi onaylamalısınız.
Domain kayıt işleminde iyibirhost 3 tane alan adı seçeneğini sizlere sunmaktadır. Bunlar; kamu, ticari işlemler ve projeler olacak şekilde adlandırılmaktadır. 

Domain Transfer Nedir

Domain transfer , alan adınızın kayıtlı olduğu bir firmadan umduğunuz verimi alamadığınızda başka bir firmaya gerçekleştirdiğin taşıma işlemi demektir. Bu transfer işlemi güvenlik, fiyat gibi sebeplerden dolayı gerçekleşebilir. Domain transfer işlemini gerçekleştirebilmek için birtakım transfer şartları sağlanmak durumundadır. Domaini (alan adını) başka birisine devretmek veya satmak istediğinizde de bu domain transfer işlemi gerçekleştirilebilir. Bu transfer işlemi 12 saat ile 3 haftasında değişebilir. Bunun sebebi ise domain uzantasının büyüklüğüne göre olmasıdır.

Domain Transfer Şartları Nelerdir

Domain işlemi resmi olarak kaydedildikten sonra en az 60 gün geçmelidir. Bunun yanında domain işleminin bitiş tarihine en az daha 20 gün olmalıdır. 20 gün sayısı resmi bir sayı değildir ancak transfer işlemi sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamak adına 20 gün tavsiye edilmektedir.

En net şart ise, domainin kayıtlı olduğu firmaya ait hiç borcunun olmamasıdır. Böyle bir durumda transfer işlemi gerçekleşmemektedir.
Transfer işlemlerinde yetkili mail hesabı, kayıtlı hesap olarak sayıldığı için yetkili hesabın aktif olması gerekmektedir.
Trasnfer işlemi tabebinde bulunan kişinin domainin gerçek yetkilisi olmak zorundadır. Transfer işlemini sadece domain yetkilisi olan kişi yapabilir.
Kilitli olan domain hesabı üzerinden transfer işlemi gerçekleştirilememektedir. Bu sebepten domain hesabının aktif olması gereklidir.
Transfer işlemi için domain şifresi sahip olunmalıdır. Eğer ki şifreniz yoksa firmadan şifre talep edebilirsiniz.

Domain Transferi Ne Kadar Sürer

Domain transferi işlemi uzantının büyüklüğüne göre değişmektedir. Ancak ortalama bir süre ile belirtmek gerekilirse 21 günlük bir süreç ile belirtilebilir. Transfer işlemi sürecinde herhangi bir aksaklık meydana gelirse işlem tekrar gerçekleştirilmektedir. Transfer işlemi konusunda bazı firmalar kullanıcılara domain transferi konusunda sorun yaşatmaktadır. Böyle bir durum yaşamamak adına çalışacağınız firmayı doğru olarak seçmeniz sizi gelecekte de yaşayabileceğiniz sorunlardan koruyacaktır. 

Domain Sorgulama

Domain sorgulama , web siteleri için arama yapma işlemidir. Bu işlemde web sitenize almak istediğiniz ismin daha önce alııp alınmadığını görebilirsiniz. Eğer almak istediğiniz isim alındıysa ve satışı çıkarılıp çıkarılmadığı hakkında domain sorgulama sistemi yardımı ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Almak istediğiniz ismin yanında talep edilen domain hesabı için alternatif uzantılara sahip adresleri de görüntüleyebilirsiniz. 

Whois Domain

Whois domain , alan adlarının sahiplerinin kim olduğunun belirtildiği bie rapor mekanizmasıdır. Yani whois domain yardımı ile bir web adresinin domain sahibine erişilir. Bu işlem genellikle uygunsuz bir durum söz konusu olduğunda gerçekleştirilmektedir. Whois sorgusu yaparak domain sahibinin ismi, adresi, işletme bilgileri gibi detaylara ulaşabiliriz. Buradan aratılarak çıkan domainin bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Yanlış veya yanıltıcı bilgiler tespit edildiğinde kaydedici, domaini kilitleme hakkına sahiptir.

Gizli whois nedir ; bazı domain sahipleri kimliklerinin ve iletişim bilgilerinin paylaşılmasını istememektedir. Bu gibi durumlarda gizli whois yöntemini tervih etmektedirler.

Ucuz Domain Nasıl Alınır ?

Alan adınızı ve kaydınızı sağlayacak birçok firma mevcuttur. Ancak hızlı, kaliteli ve güvenilir bir firma bulmak önemli bir iştir. Hem uygun fiyatlı hemde güvenilir bir yer arıyorsanız, iyibirhost adresi tam da size göre.  www.iyibirhost.com sizlere en iyi domain hizmetini sağlamaktadır. Domain tescil, domain transfer ve whois sorgulama özellikleri sayesinde uygun fiyata yüksek hizmet kalitesine sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken "alan adı" kısmına tıklamanızdır.