72 yaşındaki Melih Gökçek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 66 yaşındaki eşi Nevin Gökçek ile birlikte koronavirüs aşısı yaptırdığını açıkladı. Sosyal medyada Gökçek'in nasıl aşı yaptırmaya hak kazandığı tartışılırken Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Melih ve Nevin Gökçek'in aşı olmasına ilişkin BirGün'e açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilisi, "Gökçek'in evinde 85 yaş üstü bir yaşlı var. Bir evde 85 yaş üstünde bir yaşlı olduğunda evdeki 65 yaş üstü kişiler de aşılanıyor. Gökçe ve eşi de bu kapsamda aşılandı” dedi.

KORONAVİRÜS AŞISINDA KİMLER ÖNCELİKLİ?

Sağlık Bakanlığı, covid19asi.saglik.gov.tr adresinde aşıda öncelikli olanların listesini paylaşmıştı.

Buna göre, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ise, eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinin aşılanmasına dün başlandığını duyurmuştu.

Ayrıca, 85 yaş ve üzeri ile 90 yaş üzeri yurttaşlar evlerinde aşılanmaya başlamıştı.

'DEVLET BÜYÜĞÜ' KONTENJANINDAN AŞI OLANLAR

Aşı imtiyazlısı olan isimler arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘devlet büyüğü’ olarak tanımladığı isimler yer alıyor. Halka örnek olmak için aşı yaptırmaya çağrılan isimlerden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal aşı yaptırdı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi ise, hem Melis’te partilerinin temsil edilmemesine hem de öncelik ölçütleri dışında olmalarına rağmen aşı yaptıran isimler arasına katıldı.