CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, AKP iktidarının koronavirüs salgınında sürü bağışıklığı politikası uyguladığını, buna bağlı olarak Kovid-19 vaka sayısının arttığını, yoğun bakım yataklarının doluluk oranına yaklaştığını söyledi.

CHP Milletvekili Bulut, 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından başta Adana olmak üzere tüm illerde Kovid-19 vaka sayısının yükseldiğini belirtti.

Bulut, bayram öncesi maske takma zorunluluğu getirilen Adana’da Kovid-19 için ayrılan ünitelerdeki yatakların dolu olduğunu, yoğun bakımlarda yer kalmadığını, pandemi başladığından bu yana en yüksek vaka sayısına ulaşıldığını bildirdi. Hastanelerin yer olmadığı için test sonucu pozitif çıkan hastaları eve gönderdiğini kaydeden Bulut, söz konusu durumun sağlık çalışanları için de büyük risk oluşturduğunu belirtti.

“BİRÇOK İL ALARM VERİYOR”

Adana gibi birçok ilin de alarm vermeye başladığını kaydeden Bulut, “İktidarın uyguladığı sürü bağışıklığı politikası ile vaka sayıları korkunç derecede arttı. Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs tablosunda açıklanan parametrelerde değişiklik yaparak vakaları ve ölümleri gizlemeye çalışıyor. Kovid-19 testi pozitif çıkan hastalar eve gönderiliyor. Evdeki hastaların takibinin yapılıp yapılmadığı belli değil. Bu da toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor. Risk, 1 Haziran öncesine göre çok daha yüksek” ifadelerini kullandı.

“SÜREÇ ŞEFFAF YÖNETİLMELİ”

Sağlık Bakanlığının Kovid-19 vaka sayısını ve pandemiyle ilgili verileri açıklamamasını eleştiren Bulut, “Adana’da vakalar için kaç yatak ayrıldığını kimse bilmiyor. Verilerle ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor, bu bilgiler sağlığın paydaşlarıyla, vatandaşlarla paylaşılmıyor. Bu rakamları sadece Sağlık Bakanlığı yetkilileri biliyor. Bayram öncesi maske zorunluluğunun gelmesiyle, hasta ve hasta yakınlarından bize gelen şikayetlerle vakaların arttığını anlayabiliyoruz. Sağlık Bakanlığı süreci şeffaf yönetmeli. Bütün bilgileri eksiksiz paylaşmalı” dedi.

CHP’li Bulut, vatandaşları bayram süresince sosyal mesafeye dikkat etmeleri, tıbbi maske takmaları, kalabalık ortamlardan uzak durmaları konusunda da uyardı. Bulut, “Sadece tıbbi maske takarak, hijyen kurallarına uyarak, sosyal mesafeye dikkat ederek koronavirüsten korunabiliriz. Kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için hastalığı önemsemek, bu son derece basit kurallara riayet etmek gerekiyor. Bayramda gönlünüze değil, sevdiklerinizle aranıza mesafe koyun” dedi.