Konya'nın merkez Karatay ilçesine bağlı Akçeşme Mahallesi Akçeşme Sokağı'ndaki 2 katlı kerpiç binada, saat 09.15 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi.

Enkaz altında kalan 2'si çocuk 3 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak: Hasarlı binalar boşaltılacak


Kameraların karşısına geçen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, binanın 70-80 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Toprak yığma da olduğu için belli bir dönem sonra dayanıklılığını kaybediyor. Yağışları da aldıkça yavaş yavaş çözülmeler oluyor" dedi. Gazetecilerin çöken bina çevresindeki çatlakları olan binaları sormasına karşılık Vali, "Bütün ekipler burada risk altındaki binaları boşaltacağız. Belediye de konuya el atacak. Çalışmalara başlamış bulunuyoruz" dedi.

Orhan Toprak şöyle konuştu:

"Tahminimiz sabaha karşı yığma dediğimiz bu bina baya da eski, 70-80 yıllık bir geçmişi olduğunu tahmin ediyoruz, çökmesi sonucu 3 vatandaşımız hayatını kaybetmişler. Sizlerin de gördüğü gibi bu bahçe duvarı yaklaşık 2.5 metre kadar. Binanın içi de görünmüyor onun için de komşular geç fark etmişler tahmin ediyoruz. Sabah 9.30 gibi haberimiz oldu. Haberin geç alınmasından da olabilir, bina arka bahçeye baktığı için, duvar da yüksek, maalesef vatandaşlarımız hayatını kaybettiler. Çok üzücü tabii. Allah'tan ailelerine sabır diliyoruz. Bu binalar çok eski binalar. Toprak yığma da olduğu için belli bir dönem sonra dayanıklılığını kaybediyor. Yağışları da aldıkça yavaş yavaş çözülmeler oluyor. Eski olmasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Bütün ekipler burada risk altındaki binaları boşaltacağız. Belediye de konuya el atacak. Çalışmalara başlamış bulunuyoruz."

BİNA, KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA KURULU'NDAN TESCİLLİ ÇIKTI 

Konya'nın Karatay ilçesinde çöken 2 katlı kerpiç binanın, Konya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'ndan tescilli olduğu ortaya çıktı. Çökme sonrası bölgede incelemelerde bulunan kurul yetkilileri, tescilli binaların mülkiyetinin sahiplerine ait olduğu ve oturmaya engel olmadığını, risk durumunda ise sahiplerin belediyeye müracaatları sonucu, kurulunda incelemesinin ardından yıkılabileceğini belirtti. 

Olay yerinde incelemede bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da   itfaiye ekiplerine saat 09.11 sıralarında ihbar geldiğini belirterek ''Sabah 09.11’de gelen ihbar üzerine itfaiye ekiplerimiz, AFAD, Karatay, Selçuklu ve Meram Belediyesi ekipleri ile sağlık ekipleri 09.16’da olay yerine intikal etti. Maalesef Sultan Dakım ile torunları Muhammet Dakım ve Bektaş Dakım’ın cansız bedenleri ile karşılaşıldı. Yapılan incelemede bu eski binanın sabaha karşı çöktüğü ama duvarları çok yüksek olduğu için komşular tarafından sabah saatlerinde fark edildiği ortaya çıktı'' diye konuştu.

Binanın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından tescille olduğunu ifade eden Altay, şunları söyledi:

''Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 05/07/2013 tarih ve 73 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edilen binanın mülk sahipleri tarafından kullanılmadığı, bir süre şehrimizde bulunan mültecilerin oturduğu belirlendi. Son olarak burada ikamet eden Sultan Dakım, Belediyemizin sosyal yardım kapsamında bulunan bir hemşehrimizdi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Belediyemiz binada ve çevrede inceleme yapıyor. Bu binadan etkilenebilecek binalar varsa boşaltılacak.'' 

KURTARILAN KÖPEK KORUMAYA ALINDI 

Enkaz altında canlı olarak kurtarılan yavru köpek ise Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvan barınağına götürülerek tedavi altına alındı.