Uzmanı açıkladı: Konut piyasası çakıldı, talep durdu!

Konut piyasasında durgunluk devam ederken, emlakçılar her ay aynı konut üzerinden ilan yeniliyorlar. Konuya ilişkin emlakçı Şerafettin Başaran, "Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz" dedi.

><

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 azaldı.

TÜİK verileri konut piyasasındaki durgunluğu gözler önüne sererken, emlakçıların elindeki satılık konut ilanları artmaya başladı.

"ELİMİZDE FAZLASIYLA KONUT VAR"

Konut piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, "Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz. Konuta talep, yok denecek kadar az diyebiliriz. Daha önce satılık konut bulunmuyordu, şimdi artış yaşıyoruz. Bu artış neredeyse yüzde 60'ları bulmuş durumda. Elimizde fazlasıyla konut var" dedi.

Uzmanı açıkladı: Konut piyasası çakıldı, talep durdu! - Resim : 1

"SATIŞ GERÇEKLEŞMİYOR"

Başaran, "İlanları her ay yeniliyoruz. Tabi satış gerçekleşmiyor. Sıfır dairelerin fiyatlarında gerileme olmuyor ama ikinci ellerde yüzde 20 gerileme var. Pazarlıklarda ise konut sahibi karşısındaki kişi ciddiyse ve paraya ihtiyacı var ise fiyatı yüzde 20 geriye çekiyor. Ortalama konut fiyatları ise 2,5 milyon TL’den başlayıp, 4-5 milyon TL’ye kadar devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"KİRALIK DAİRELERDE FİYATLAR YÜKSELİYOR"

"Kiralık dairelerde artış var" diyen Başaran, "Bunun nedeni ise İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından kaynaklı diyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre elimizde bu bölgede 40 tane kiralık daire varsa şu anda yüz 20 tane var diyebiliriz. Tabiki fiyatlarda yükseldi" diye konuştu.

Kaynak: İHA, Gerçek Gündem

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Konut TÜİK