Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret ve vergi tepkisi: Bas bas bağırıyorum, Nebati duymuyor

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret ve vergi dilimine ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Atalay, "Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor" dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret ve vergi tepkisi: Bas bas bağırıyorum, Nebati duymuyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası’nın (Güvenlik-İş) Ankara’da düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde asgari ücret ve gelir vergisiyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

Mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini kaydeden Atalay, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücrete ilişkin de konuşan Atalay, "6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? Beş ay kala yetkili yetkisiz herkes konuşuyor. Konuşmanın ne faydası var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?" diyerek tepkisini dile getirdi.

TAŞERON İŞÇİ VE EYT AÇIKLAMASI

Taşeronların kadroya alınmasını istemeyen bürokratlar olduğunu belirten Atalay, taşeronluğu “ucube sistem” olarak tanımladı ve önemli bir kısmı 2019’da kadroya alınsa da sistemdeki bazı çalışanların kapsam dışında kaldığını kaydetti.

Kamuda taşeron işçilik kavramının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesinin de çözüme kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

Etiketler
Asgari Ücret Ergün Atalay Türk-İş Vergi