Ömer Koç: Ekonomide belirsizlikler olağan hale geldi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Anadolu Buluşmaları kapsamında yaptığı konuşmada, küresel risklerin arttığını, ekonomideki belirsizliklerin de iş dünyasında olağan hale geldiğini söyledi.

Ömer Koç: Ekonomide belirsizlikler olağan hale geldi

Koç Topluluğu’nun bayileriyle düzenlediği geleneksel Anadolu Buluşmaları’nın 31’incisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı vesilesiyle başkent Ankara’da gerçekleşti. Buluşma öncesi Koç Holding yöneticileri Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ömer Koç: Ekonomide belirsizlikler olağan hale geldi - Resim : 1

“CUMHURİYET DEĞERLERİNİN SAVUNUCUSU VE HİZMETKÂRI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Cumhuriyet’in 100’üncü yaşını büyük bir mutluluk ve gururla kutladıklarını vurgularken, Cumhuriyet ile neredeyse yaşıt olan Koç Topluluğu’nun köklerinin Ankara’da filizlendiğini hatırlattı.

Koç, “Biz de 3 yıl sonra 100’üncü yaşımızı idrâk edeceğiz. Bir asırdır ülkemiz için değer yaratıp onunla birlikte büyüdük. Attığımız her adımda; kurtuluş ve kuruluş ruhunu daîma muhafaza ettik. Bu anlayışımızın en somut ifadesi, merhum Vehbi Koç’un kurumsal ilkemiz olarak benimsediğimiz ‘Ülkem varsa ben de varım; demokrasi varsa hepimiz varız’ sözleridir. Bundan sonra da, sarsılmaz bir inançla Cumhuriyet değerlerinin savunucusu ve hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Sizlerle birlikte, daha da çok çalışarak, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve toplumsal kalkınmasına öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“BATI HÜKÛMETLERİNİN BU HUNHAR KATLİAM KARŞISINDA SESSİZ KALMALARINI HAYRET VE DEHŞET İÇİNDE İZLİYORUZ”

Konuşmasında küresel ve ulusal ölçekteki politik ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren Ömer M. Koç, “2023 yılını tamamlarken, bilhassa yakın coğrafyamızda, maalesef büyük insani felâketlere sebep olan çatışma ortamının giderek yayıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Koç, “Batı hükûmetlerinin bu hunhar katliam karşısında sessiz kalmalarını hayret ve dehşet içinde izliyoruz. Bu utanç verici umursamazlığın bedelini bugün binlerce masum hayatıyla ödüyor. Batının bu çifte standardının, maalesef ileride hepimizi menfi etkileyecek çok vahim neticeleri olacaktır” dedi.

“EKONOMİK BELİRSİZLİK OLAĞAN HALE GELDİ”

Küresel jeopolitik riskler artarken ekonomik belirsizliklerin de artık iş dünyasında olağan geldiğini dile getiren Koç, 2020’den itibaren küresel salgın, Ukrayna’daki savaş ve hayat pahalılığı sorunlarıyla boğuşan dünya ekonomisinin, 2023 sene başında tahmin edilenden daha başarılı olduğunu söyledi.

Koç, “Geçen sene son 40 yılın zirvesine çıkan küresel enflasyon 2023’de gerilerken; büyümenin yüzde 3 gibi makul bir düzeyde kalabilmesi ‘yumuşak bir iniş’ yapıldığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Koç ayrıca, küresel ekonomiye ilişkin öngörülerinde temkinli olmayı sürdürdüklerini belirtti.

Etiketler
Ömer Koç Koç Holding Türkiye ekonomisi Cumhuriyet Ankara