'Boykot' gündeme geldi, lokantacılar fiyat çağrısı yaptı!

'Boykot' çağrıları sonrası Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sayit Karabağlı, Lokantacılar Federasyonu'ndan fiyat tarifelerini onaylama talebinde bulundu. Karabağlı, "Fiyat tarifelerinin illere ve işletme sınıfına göre federasyon tarafından onaylanmalı" dedi.

'Boykot' gündeme geldi, lokantacılar fiyat çağrısı yaptı!

Enflasyon ve kur krizi yurttaşın alım gücünü her geçen gün düşürürken, lokanta ve kafelerde enflasyon ve kur artışıyla açıklanamayan zamlar yapıldığını belirten bazı sosyal medya kullanıcıları 'boykot' çağrısı yaptı.

'Boykot' çağrısı sonrası Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sayit Karabağlı, Türkiye'de yeme-içme sektöründeki fiyat tarifelerinin illere ve işletme sınıfına göre federasyon tarafından onaylanması talebinde bulundu.

"ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK"

Karabağlı, sosyal medyadan yeme-içme sektörü için yapılan boykot çağrısını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, federasyon olarak şikayetleri hususunda irtibat kuran vatandaşların sorunlarını çözüme kavuşturduklarını bildirdi.

'Boykot' gündeme geldi, lokantacılar fiyat çağrısı yaptı! - Resim : 1

KOMİSYON VE VERGİLERİ İŞARET ETTİ

Yeme-içme sektöründe fiyat artışını tetikleyen girdi maliyetleri, komisyonlar ve vergi gibi sorunlara işaret eden Karabağlı, sektörün, tedarik edeceği ürünlere daha kolay ve ucuz fiyatla ulaşabilmesini sağlamak için odaların ve federasyonların tanzim ve tedarik kooperatifleri kurmasının desteklenmesi önerisinde bulundu.

DÜZENLEME İSTEDİ

Karabağlı, konutlarda kira artışına sınırlama getiren düzenlemelerin işyerlerini de kapsaması, kira stopajlarının kira geliri elde eden mülk sahibi tarafından karşılanması ve işyeri tahliyelerinin zorlaştırılması konularında düzenleme yapılmasını da istedi.

Fiyatı Etiketi Yönetmeliği'nde düzenleme talep eden Karabağlı, şunları kaydetti:

"Denetlenebilir olması için fiyat tarifeleri 81 ilde faaliyet gösteren odalar tarafından sınıflarına göre belirlenmeli ve federasyonumuz tarafından onaylanmalı. Onaylı fiyat tarifeleri kayıt altına alınarak üyelere verilmelidir. Tarifeler, aslının aynı olmak kaydıyla iş yerlerinin kapısına asılmalı veya iş yeri girişine görünür şekilde konulmalıdır. Denetim sırasında denetçilerin onaylı tarife ile asılı tarifeyi karşılaştırması daha sağlıklı ve yürütülebilir olacak."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Boykot