Ekonomist Zelyut, doların çıkacağı seviyeyi açıkladı: Üstünü örtmek vatana ihanet demektir

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar kuru ve Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili çok çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz indireceğini belirten Zelyut, dolar kuru için rakam verdi.

Ekonomist Zelyut, doların çıkacağı seviyeyi açıkladı: Üstünü örtmek vatana ihanet demektir

Ekonomist Evren Devrim Zelyut Merkez Bankası tarafından bugün verilecek faiz kararlarına ilişkin öngörüleri paylaştı.

Zelyut, TCMB’nin faizi indirmesi halinde dolar kurunun kontrollü şekilde kaça çıkacağını söyledi.

DOLAR KURUNDA 30-31 TL RAKAMI

Dolar yorumu ile dolar kuru tahmini yapan ekonomist Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası faizi indirdiğinde velev ki sabit tuttuğunda enflasyon yukarıya gittiğinde bu dolar kuru kontrollü şekilde eğer basılırsa hâlâ Rus ve Körfez parasıyla 22 TL’de zor tutulacak. Eğer kontrolden çıkarsa 30-31 TL’ye gidecek. Böyle bir durum var. Şimdi bu gerçeğin üstünü örtmek demek bence vatana ihanet demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUM

Evren Devrim Zelyut’un TCMB faiz kararı ve dolar kuru yorumu şöyle oldu:

Dolarda nasıl bir fırsat olabilir dediğimizde, şimdi iki merkez bankasının kararını analiz etmek gerekir diye düşünüyorum. Ben Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kararı ne olabilir dediğimde açıkçası ben bir faiz indirimi bekliyorum. Yeni bir faiz indirimi bekliyorum. Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimiyle beraber borsaya ve dolara iki etki olacak. Şimdi borsaya olan etkisi para maliyetinin şirketler için düşmesinden dolayı ve bankalar için maliyetin azalmasından dolayı borsayı yükseltici bir etki yaratacaktır.

Bakınız, borsanın yükselmesiyle an itibariyle Türk halkının çıkarları 1 değildir. Faizin düşmesi, şirketlerin ve bankaların kârını artırırken, halkın yüksek enflasyonla kur geçişkenliği nedeniyle karşılaşmasını doğurur. O yüzden AKP bir tercih yapmıştır. Bankaları tercih etmiştir, sanayi şirketlerini tercih etmiştir. Her ne kadar bankaları dövüyor gibi gözükse de bankaların anormal nominal olarak karları vardır. Dolayısıyla faiz indirimi bekliyorum dedim. Faiz indirimi paranın maliyetini düşürür ve borsaya olumlu yansıyacaktır diye değerlendiriyorum.

DOLAR YUKARIYA GİDECEK

İkincisi dolara yansıması. Ne yazık ki dolara yansıması olumsuz olacak. Niye %80 enflasyon an itibariyle %13 faiz 67 puanlık fark var. Yani negatif reel faiz diyoruz ve bu enflasyon yukarı gittikçe birde faizin işte 12,5 indiğini düşünün. Ne olacak. Bu fark daha da artacak. %70’lere falan dayanacak. Haliyle dolar TL kuru yukarıya doğru gidecek.

Etiketler
Evren Devrim Zelyut Dolar Faiz Merkez Bankası