Atilla Yeşilada: Artık TL'nin değer kazanması da Erdoğan'a oy getirmez

Ekonomist Atilla Yeşilada, bundan sonra Türk lirasının değer kazanmasının da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy kazandırmayacağı görüşünü dile getirdi; "Türkiye’de halkın derdi işsizlik, yoksulluk. Bunları TL değer kazansa da çözemiyorsun" dedi.

Atilla Yeşilada: Artık TL'nin değer kazanması da Erdoğan'a oy getirmez

Ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'düşük faiz' ısrarı doğrultusunda attığı adımlar, Türk lirasındaki değer kaybını tarihi seviyelere yükseltti.

Dolar şu an TL karşısında 17.94 seviyesinden işlem görüyor. Bu, Eylül 2021'de 8.50 dolaylarındaydı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Rusya ve Suudi Arabistan'la olan ilişkilerin ne gibi sonuçlar doğurabileceğine ilişkin soruya “Rus-Arap parası Erdoğan'ı kurtarmaz” yanıtını verdi.

Yeşilada, Dr. Artunç Kocabalkan ile katıldığı youtube programında şu yorumu yaptı:

“Rusya’dan bize daha fazla para gelebilir. Rusya’nın bizden ‘yaptırımların etrafından dolaşmaya yardım etme’ beklentisi var ama Suudi Arabistan’ın Türkiye ile ilgili bir beklentisi yok. Diyelim ki; Rusya’dan 50 milyar dolar geldi. Bu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seçim kazandırır mı? Kazandırmaz. Tek oy bile getirmez. Yüzde 80 enflasyon üretiyoruz; para geldi, harcamaları iki misline çıkardın, ne olur enflasyon? Yüzde 160’a çıkar. Türkiye’de harcamalar cari açığa sıçradığı için Putin’in verdiği paranın büyük bölümü cari açığı finanse etmeye gider. Ayrıca gelecek paranın büyük bölümü iktidara yakın isimlere gider.”

Atilla Yeşilada ekonominin önündeki en önemli çıkmazı şöyle ortaya koydu:

"Bundan sonra dolar TL’nin değer kazanması da Erdoğan’a oy kazandırmaz. Türkiye’de halkın derdi işsizlik, yoksulluk. Bunları TL değer kazansa da çözemiyorsun. TL’nin değer kazanması da bundan sonra harcamalar tarafından enflasyonu körükleyecek bir etki yapacaktır.”

Etiketler
İşsizlik Atilla Yeşilada Türk Lirası Türkiye