Hak-İş'ten asgari ücrete ek zam açıklaması: 'Bugün için olumsuz. Çalışanları gereksiz yere meşgul etmek haksızlık'

Hak-İş Genel Başkanı Arslan “Asgari ücrete yeniden zam gelecek mi?” sorusuna “Maalesef bugün için olumsuz." cevabını verdi. Arslan, "Toplumu, çalışanları gereksiz yere bu anlamda meşgul etmek hem çalışanlarımız için hem de devletimize haksızlık" dedi.

Hak-İş'ten asgari ücrete ek zam açıklaması: 'Bugün için olumsuz. Çalışanları gereksiz yere meşgul etmek haksızlık'

Asgari ücrete yılbaşında gelen zamın ardından, enflasyonun yüksek seyretmesiyle birlikte, maaşlara yansıyan zam eridi. Asgari ücret, açlık sınırının altında kalırken, DİSK başta olmak üzere bazı sendikalar asgari ücret komisyonunun ikinci kez toplanması ve yeni zam görüşmelerinin yapılması çağırısında bulundu.

Türkiye’deki büyük işçi sendikalarından olan Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Arslan, “Asgari ücrete yeniden zam gelecek mi?” sorusuna “Maalesef bugün için olumsuz." cevabını verdi.

“KADINLAR DAHA FAZLA SENDİKAL FAALİYETLERDE BULUNMALI”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Tokat’taki bir otelde düzenlenen "Çalışma Hayatında ve Sendikal Hayatta Kadın" konulu eğitim toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Sendikalarında 200 bin kadın üye olduğunu söyleyen Arslan, kadınların daha fazla sendikal faaliyetlerde bulunmalarını istediklerini söyledi.

ASGARİ ÜCRETE YENİDEN ZAM GELECEK Mİ SORUSUNA YANIT: “BUGÜN İÇİN OLUMSUZ”

Son günlerde asgari ücretin temmuz ayında değerlendirilmesine yönelik tartışmalar bulunduğunu belirten Arslan, "Hak-İş olarak mevzuatı biliyoruz, asgari ücret tespit komisyonu ve mevzuatımız, asgari ücretin en az yılda bir defa belirlenmesi. Temmuz ayında asgari ücret belirlenir mi? Sayın Bakandan aldığımız bilgiler, mevzuatımızın bizim önümüze koyduğu gerçekler, komisyon toplanması, ücretin belirlenmesi, 1 Ocak 2023'ün beklenmesi gerekiyor. Dolayısıyla 3 ay önce başlayan asgari ücret tartışmaları, 'Temmuz ayında asgari ücret yeniden belirlenir mi?' sorusunun cevabı maalesef bugün için olumsuz." ifadelerini kullandı.

“ŞARTLARI BİLİYORUZ VE ONA GÖRE ADIM ATIYORUZ”

Bu gerçekleri bilerek asgari ücret komisyonunun toplanmasına yönelik talepte bulunanlara saygı gösterdiklerini dile getiren Arslan, şöyle konuştu:

"Mevzuat eksikliği, Türkiye'nin içinden geçtiği zorluklar, dünyanın yaşadığı zorluklar, bölgemizde devam eden savaşlar, pandeminin tüm dünyayı sarstığı sonuçlarıyla baktığımız zaman, bunun pek de mümkün olmayacağını görüyorum.

Hükümetimiz asgari ücreti temmuz ayında belirlerse de teşekkür ederiz. Bundan da hiç rahatsızlık duymayız. 'Allah razı olsun' deriz. Dolayısıyla bu şartları bilerek toplumu, çalışanları gereksiz yere bu anlamda meşgul etmek hem çalışanlarımız için hem de devletimize haksızlık. Asgari ücret tespit komisyonun temmuz ayında toplanması, evet, hoşumuz gider. Mümkün olursa iyi olur ama bugünkü mevzuatımızda bunun pek mümkün olmadığını görüyorum. Arkadaşlarımız bu noktada gerçekten hayal kırıklığı yaşasın istemiyoruz."

Etiketler
Asgari Ücret