Türkiye ekonomisinin başındaki iki isim, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında uzun yıllara dayanan bir 'gerginlik' olduğu konuşuluyordu.

Bu gerilime son olarak, Halk TV yazarı Mehmet Tezkan değindi. 

"Nebati Bey ile Şahap Bey’in geçinemediği, birbirlerini çekemedikleri ortada. Hatta kavgalı bile olabilirler. Biri Hazine ve Maliye Bakanı öteki Merkez Bankası Başkanı görev alanları farklı niye kavga etsinler demeyin. Ankara’da artık kimin ne yaptığı belli değil" diyen Tezkan, şöyle devam etti:

"Erken kalkan değil ama Saray’a erken ulaşan borusunu öttürüyor galiba! Biliyorsunuz Şahap Bey iki, iki buçuk ay önce cari açığı kapatmak gibi kendine yeni bir hedef seçmişti.

Aklı başında birçok siyasetçi, birçok iktisatçı yapma etme Merkez Bankası’nın birinci görevi fiyat istikranı sağlamaktır bunun adı da enflasyonla mücadele dese de dinletemediler.

'ŞAHAP BEY'İN CARİ FAZLA YARATIP SARAY'IN GÖZÜNE GİRMESİ MÜCADELESİ, TL'NİN DEĞER KAYBIYLA SON BULDU'

Şahap Bey kafayı cari açığa takmıştı. Hatta bir önceki Maliye Bakanı ‘cari açık benim işim sen kendi işine bak’ diye fırçalı bir dille uyarmıştı. Şahap Bey cari fazla yaratıp Saray’ın gözüne tam anlamıyla girme mücadelesi Türk lirasının aşırı değer kaybı enflasyonun ikiye katlamasıyla son buldu.

Şahap Bey dün itibariyle aslı görevini hatırlayıp enflasyonla mücadeleye geri döndü. Enflasyonun yüzde 18.6 ile 27.8 aralığında seyredeceğini ilan ederek yıl sonu tahmininin yüzde 23.2 olduğunu açıkladı.

'ASIL İŞİNE DÖNDÜ AMA BİR DE BAKTI Kİ ASIL İŞİNİ BAŞKALARI KAPMIŞ'

23 değil de neden 23.2 veya neden 18 veya 19 değil de 18.6 diye açıklama yapıldığını sormayın. Bu işin yıkama yağlama kısmı. Ne kadar hassas olduklarını göstermek için. 27 değil, 27.8…

Şahap Bey asıl işine döndü ama bir de baktı ki asıl işini başkaları kapmış. Nebati Bey boşluğu doldurdu, enflasyonla mücadelede baş rolü kaptı.

Merkez Bankası Başkanı’ndan önce davranarak hükümetin enflasyon hedefini açıkladı. Bir süre yüzde 40 seviyesinde gidecekmiş yıl sonunda inşallah yüzde 30 seviyesine inecekmiş. Bakan iş insanlarına hesabınızı buna göre yapın diye tüyo verdi…

'MESELEYLE İLGİLİNENLER KİME İNANACAĞINI ŞAŞIRDI'

Şahap Bey’in tahminiyle Nebati beyin tahmini arasında makas açık olunca kafalar karıştı. Meseleyle ilgilenenler kime inanacağını şaşırdı.

Nebati Bey mi doğru söylüyor, Şahap Bey mi? İkisinin de ortak noktası yok değil; var. İkisi de enflasyonun yükseldikten sonra yıl sonuna doğru düşeceğini, bu düşüşten de başarı öyküsü yazma peşine düşmüş."