Arolat, "Merkez Bankası dün, 2014 yılındaki Dr. Erdem Başçı dönemindeki müdahalesinden 7 yıl sonra, döviz satarak kura müdahale etti. Müdahale öncesi 13.88 seviyesinde olan dolar kuru, 12.40’a kadar geriledi. Cumhurbaşkanı‘nın grup konuşmasına, “Kur ve enflasyon bugün artar, yarın düşer“ açıklamasının sonrasında dolar yeniden çıkışa geçti ve 13.15 liraya yükseldi. Erdem Başçı’nın 7 yıl önce Merkez Bankası Başkanı olduğu dönemde faiz artırımına gidilerek, borçlanma faiz oranı yüzde 3’ten 8’e, repo faiz oranı yüzde 10’a yükseltilmiş, 3 milyar $’lık döviz satışı gerçekleşmişti.          

Dünkü müdahale sonrası açıklama yapan ekonomistler, 2014’teki gibi doğrudan müdahalenin yerinde olduğunu belirtseler de “Ancak aradaki farkın bugün Merkez Bankası’nın net döviz rezervi olmamasının piyasalarca bilinmesi nedeniyle, aynı olumlu sonucu veremeyeceğini” söylüyorlar." diye yazdı. 

Arolat, Merkez Bankası eski başkanlarından Durmuş Yılmaz ile yaptığı görüşmeyi de aktardı. Yılmaz, Merkez Bankası'nın döviz satarak kura müdahale etmesini şu sözlerle değerlendirdi:

"Bu müdahaleyi saçma olarak değerlendiriyorum. Yeni bir ekonomi politikası yoluna girilmiş, kurun seviyesine bakmam, enflasyonla mücadeleyi terk ediyorum, anlamına gelen açıklamalar yapılmışken, böyle bir ortamda Merkez Bankası’nın kura müdahalesi saçma... Bunun sonuç vermeyeceğini de müdahalenin hemen ardından, Cumhurbaşkanı’nın grup konuşmasında söylediklerinin ardından hemencecik gördük.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.