TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, AKP hükümetinin son 19 yılda Hazine'nin borç stokunu yedi kat artırdığını açıkladı. 

Tutdere, Cumhuriyet'in ilk 80 yılında biriktirilen 243.1 milyar liralık Hazine borcunun 19 yıllık AKP döneminde 7 kat gibi rekor bir artışla 1 trilyon 706 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

''HAZİNE BORCUNU 1 TRİLYON 706 MİLYARA ÇIKARMIŞTIR''

Tutdere, “AKP döneminde iç borçlar 970 milyar lira, dış borçlar ise 736 milyar lira artmıştır. AKP 19 yılda Hazine’nin borçlarını 7 kat artırmıştır, Hazinenin borcu 1 trilyon 706 milyar liraya ulaşmış durumdadır. Türkiye, Osmanlı’dan kalan borçların da ödendiği Cumhuriyet'in ilk 80 yılında 243.1 milyar liralık borç birikmiştir. AKP 19 yıllık iktidarı döneminde ise 80 yılın borcunu 7’ye katlamış, Hazine’nin borcunu 1 trilyon 706 milyar liraya çıkarmıştır” dedi.

"LİRANIN DEĞERİ DÜŞTÜKÇE BORÇ STOKU DAHA DA ARTTI"

İktidarın Türk Lirası'nın değerini düşürdükçe borç stokunun daha da arttığını dile getiren Tutdere, “Hazinenin borlarının 1 trilyon 113 milyar liralık kısmını yani yüzde 57.1’ini yurt dışına ve yurt içine döviz ile altın cinsinden ödenmesi gereken borçlar oluşturmaktadır.

İktidar, Türk lirasının değerini düşürdükçe borç stokumuz artmakta hem artan faizler hem de yaşanan kur farkı yüzünden borç stokunun yurttaşlarımıza olan maliyeti de her geçen gün daha da artmaktadır. Uzun vadeli borçlar vatandaşlarımızın cebinde adeta kara bir delik açmış durumda” ifadelerini kullandı.

"AKP TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATTI"

AKP hükümetinin borçlarla sözde mega projeler ürettiğini ve bu projelerin maliyetlerinin de uzun vadeli borçlarla Hazine’nin sırtında büyük bir yük haline geldiğine dikkati çeken Tutdere, “AKP uzun vadeli borçlarla Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atmıştır” ifadelerini kullandı.

AKP hükümetinin Hazine garantisi vererek yap-işlet-devret modeliyle inşa ettiği projelerin yurttaşların cebi için büyük bir yük olduğunu ifade eden Tutdere, “Hazine ve kredi garantisiyle AKP hükümeti 5’li çeteye yaptırdığı köprü ve otoyolların kullanımı düşük seviyedeyken, pandemi dolayısıyla daha da düşmüştür.

Tahkime gidildiğinde bu özel işletmelere yapılan ödemelerin ertelenmesi söz konusu olabilirdi. Fakat tahkime gitme yolu seçilmedi ve bu ekonomik kriz halinde yurttaşlarımıza yardım yapılmak yerine 5’li çetenin cepleri doldurulmaya devam edildi” dedi.