Avrasya Araştırma Merkezi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK)'in işsizlik verileri üzerine yaptığı anketle ilgili araştırmasını yayınladı.

Anket sonuçlarını sosyal medyadan paylaşan Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz'a göre ankete katılanlar, AKP’li ya da CHP olmaksızın TÜİK'in rakamlarına güvenmiyor.

Özkiraz, "Seçmenler parti ayrımı olmaksızın hemen hemen aynı oranda geçim sıkıntısı çekiyoruz diyor. Tek istisna HDP, HDP seçmenlerinde işsizlik oranının çok yüksek olması, çalışanlarda ise gelirin diğer seçmenlere göre düşük olması geçim sıkıntısı ve güven sorularında fark yaratıyor" dedi.  

TÜİK RAKAMLARINA GÜVEN YOK!

"TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranları gerçeği yansıtıyor mu?" sorusunda yüzde 7.7 "Gerçek oranları yansıtıyor" derken açıklanan enflasyonu daha yüksek bulan kesim yüzde 79.1 oranında oldu. Yüzde 13.2 ise "Bu konuda fikrim yok" yanıtını verdi.

GERÇEK İŞSİZLİK DAHA YÜKSEK

"Sizce TÜİK işsizlik oranları gerçeği yansıtıyor mu?" sorusuna yüzde 8.1 "İşsizlik oranı gerçeği yansıtıyor" dedi. "Gerçek işsizlik açıklanandan daha yüksek" yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 81.3 oldu. Yüzde 4.4 "İşsizlik yok, iş beğenmemek var" derken yüzde 6.2 "Bu konuda fikrim yok" yanıtını verdi.

Ankete katılanların yüzde 45.9'u "Geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?" sorusunu "Evet, çok zor geçiniyorum" diye yanıtladı. Yüzde 38.1 "Evet, geçinemiyorum" derken "Hayır, rahat geçiniyorum" diyenlerin oranı yüzde 16 oldu.