Portekiz'de yolsuzluk soruşturmasında başbakan ile bakanın isimleri karıştırıldı

Portekiz'de savcılığın, hükümetin düşmesine yol açan yolsuzluk soruşturması kapsamındaki dinleme kayıtlarında Başbakan Costa'nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdığı oraya çıktı.

Portekiz'de yolsuzluk soruşturmasında başbakan ile bakanın isimleri karıştırıldı

Portekiz'i 2015'ten bu yana yöneten Sosyalist Partili Başbakan Antonio Costa, özel kalem müdürü ve bakanlarından birinin adının şüpheli olarak karıştığı bir yolsuzluk soruşturmasının ardından salı günü istifa etti.

Portekiz'de savcılığın, hafta içerisinde Başbakan António Costa hükümetinin düşmesine yol açan yolsuzluk soruşturması kapsamında yaptığı dinleme kayıtlarında Başbakan Antonio Costa'nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdığı ortaya çıktı.

Olayın, davanın sanıklarından birinin avukatının sorgulama sırasında durumu fark etmesi üzerine anlaşıldığı bildirildi.

Euronews'in haberine göre savcıların da yanlışlarını kabul ettikleri belirtildi.

İsim benzerliği hatasına ilişkin Başsavcılıktan ya da Yüksek Mahkeme'den henüz bir açıklama gelmiş değil.

Sosyalist Partili (PS) Costa, 2015 yılından bu yana Portekiz'i yönetiyor ve geçen yıl yapılan seçimleri de ezici bir çoğunlukla kazanmıştı.

Ancak salı günü, kalabalık bir grupla makamına baskın yapan polisin, Costa'nın özel kalem müdürü ile birlikte dört kişiyi gözaltına alması ve bakanlarından birinin adının davada şüpheli olarak geçmesi sonrası hızlıca istifa etti.

SEÇİMDE ADAY OLMAYACAK

Ulusa sesleniş konuşması yapan Costa, masum olduğunu belirtti ama buna rağmen görevde kalmayacağını söyledi ve birkaç saat içerisinde istifasını sundu.

Mart ayında yapılacak erken seçimlerde de dördüncü dönem için aday olmayacağını dile getirdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa'nın talebiyle mart ayına kadar geçici başbakan olarak kalmayı kabul etti.

Portekiz Cumhurbaşkanı meclisi feshetti, ülke 10 Mart'ta erken seçime gidiyor

Baskın ve gözaltı emrini veren soruşturma yargıcı, Portekiz'in İspanya ile kuzey sınırı yakınlarındaki lityum madeni imtiyazları ile güney kıyıdaki Sines'te bir hidrojen tesisi ve veri merkezi planlarıyla ilgili olarak görevi kötüye kullanma, seçilmiş yetkililere yolsuzluk ve nüfuz ticareti iddialarında bulunuyor.

Bu arada teknik/hukuki hatanın nasıl telafi edileceği, operasyonu yürüten savcıların ceza alıp almayacağı veya müstafi Başbakan Costa'nın yeniden görevine dönüp dönmeyeceği henüz bilinmiyor.