DSÖ: Esad depremden etkilenen muhalif bölgelere yardımı düşünecek

DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Beşar Esad'ın depremden etkilenen muhaliflerin elindeki bölgelere yardım götürmeyi değerlendirmeye istekli olduğunu söyledi

DSÖ: Esad depremden etkilenen muhalif bölgelere yardımı düşünecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Esad'ın Suriye'nin kuzeybatısındaki muhalif güçlerin elinde bulunan depremzedelere yardım ulaştırılması için sınır kapılarını açmayı değerlendirmeye istekli olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "Bu öğleden sonra Devlet Başkanı Esad ile görüştüm ve kendisi bu acil durum için sınır ötesi erişim noktalarını değerlendirmeye açık olduğunu belirtti" dedi. Şam hükümeti geçen hafta da kuzey bölgesine yardım göndermeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Ankara da geçen hafta, Şam'la diplomatik ilişkilerin başlaması yönünde atılan adımlar sonrasında Suriye'de hükümetin kontrolündeki bölgelerle doğrudan bir sınır kapısı açmaya istekli olabileceğini açıklamıştı.

"HTŞ NEDENİYLE YARDIMLAR GECİKİYOR"

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerinden muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yapılan deprem yardımlarının, Heyet Tahrir el-Şam örgütü ile yaşanan "onay sorunları" nedeniyle geciktiğini söyledi.

Suriye'de deprem nedeniyle şu ana kadar bildirilen 3 bin 500 ölümün büyük bir kısmının Heyet Tahrir el-Şam'ın elinde tuttuğu bölgede meydana geldiği bildiriliyor.

Hükümetle cephe hatlarının kapalı olması ve sadece tek bir sınır kapısının kuzeydeki Türkiye'ye bağlanması nedeniyle bölge çok az yardım alabiliyor.

BM ve ABD'nin terör örgütü olarak sınıflandırdığı gruptan isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi Reuters'a yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin yardım ederek durumdan "çıkar sağlamaya çalıştığını" bu sebeple de Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerinden sevkiyat yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Kaynak: AA

Etiketler
Beşar Esad