Küba'dan eşcinsel evliliğe referandumda onay

Yapılan referandumda eşcinsel çiftlerin evlenip çocuk evlat edinmesine izin vermenin yanı sıra çocukların ve büyükanne ve büyükbabaların haklarını ana hatlarıyla belirten yasa onaylandı.

Küba'dan eşcinsel evliliğe referandumda onay

Küba'da eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin veren maddeyi de içeren geniş kapsamlı "aile hukuku" yasası referandumda kabul edildi.

Euronews'te yer alan habere göre, Ulusal Seçim Konseyi, 400'den fazla maddeyi içeren düzenlemeye yüzde 66.9 oranında evet oyu verildiğini duyurdu.

Referandum öncesinde yönetim medya organlarını kullanarak "geniş çaplı bilgilendirme kampanyası" yürüttü. Evanjelik kilisesi ise yapılacak değişikliklerin karşısında yer aldı.

Büyükanne ve büyükbabalara torunlarla ilgili durumlarda daha geniş hakların verildiği yasal düzenlemede, taşıyıcı gebelik, yaşlıların korunması ve cinsiyet şiddetine karşı önlemler de bulunuyor.

Yasayı destekleyen Cumhurbaşkanı Miguel Diaz-Canel, oylama öncesinde "Çalışanlarımızın çoğu yasa lehinde oy kullanacak, ancak yine de toplumumuzun bir bütün olarak anlamadığı sorunları var" dedi.

Etiketler
Referandum