Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için referandum hazırlığı yapıyor

Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığı ilan eden tartışmalı bölge Güney Osetya'daki ayrılıkçı yönetimin lideri Rusya'ya katılmak için referandum yapmayı planladıklarını belirtti

Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için referandum hazırlığı yapıyor

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden sözde Güney Osetya Cumhuriyeti'nin Rusya'ya katılmaya hazırlandığı bildirildi.

Sözde Güney Osetya Cumhuriyeti'nin başkanı Anatoliy Bibilov yaptığı açıklamada, Rusya ile birleşmenin stratejik hedefleri olduğunu, bunun için referandum yapmak gerektiğini belirtti. Bibilov "Buna uygun hukuki adımları yakın bir zamanda atacağız." ifadesini kullandı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ise referandum sözlerini 'kabul edilemez' bulduklarını belirtti.

GÜNEY OSETYA VE ABHAZYA SORUNU

Gürcistan ordusu ile Rusya'nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar arasında 1992-1993'te 13 ay boyunca savaş yaşanmıştı.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008'de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar çıkmış, savaşın ardından Rusya'nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Rusya, 2008'de bu iki bölgenin sözde bağımsızlığını tanımıştı. Gürcistan ise buna karşılık Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

Etiketler
Referandum Rusya