Roger Federer'den Ukraynalı çocuklar için dev bağış

İsviçreli tenisçi Roger Federer, savaş nedeniyle eğitimine devam edemeyen Ukraynalı çocuklar için 500 bin dolar bağış yapacağını açıkladı

Roger Federer'den Ukraynalı çocuklar için dev bağış

GERÇEK GÜNDEM - Gelmiş geçmiş en önemli tenis yıldızlarından biri olarak gösterilen Roger Federer, Ukrayna'daki savaştan etkilenen çocuklar için 500 bin dolar bağış yapacağını açıkladı.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan İsviçreli raket, "Yaklaşık 6 milyon Ukraynalı çocuk şu anda okula gidemiyor. Eğitime erişim için kritik bir dönemde olduğumuzu biliyoruz ve çocukların bu travmatik deneyimle baş edebilmeleri için destek sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Federer açıklamasında, kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu War Child Holland'a Roger Federer Vakfı aracılığıyla 500 bin dolar bağış yapacaklarını ve bu bağışın Ukraynalı çocukların eğitime erişiminin sağlanması için kullanılacağını duyurdu.

TENİS DÜNYASINDA UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna'daki savaştan etkilenen çocuklar için 500 bin dolar bağışlayan Federer, tenis dünyasından peş peşe gelen yardım ve bağış haberlerinden sonuncusu oldu.

Daha önce ITF, ATP, WTA ve dört Grand Slam turnuvasının organizatörleri toplam 700 bin dolarlık bağış yapacaklarını açıklamıştı.

Kadınlarda dünya 18.'si olan Ukraynalı tenisçi Elina Svitolina ve Lyon Açık finalisti Dayana Yastremska, kazandıkları ödülleri Ukrayna'daki direnişe bağışlayacaklarını duyurmuştu.

Bir diğer Ukraynalı tenisçi Sergiy Stakhovsky ise ülkesini korumak için orduya katılacağını açıklayarak silahlanma kararı almıştı.

Benzer şekilde üç Grand Slam şampiyonluğu bulunan Andy Murray de 2022'de kazandığı tüm ödül gelirlerini yerinden edilen çocukların tıbbi ve eğitim giderlerininin karşılanması için UNICEF'e bağışlayacağını açıklamıştı.

SHARAPOVA BAĞIŞ YAPTI, MEDVEDEV'İN KARİYERİ TEHLİKEDE

Tenis dünyasında Ukrayna'ya destek veren isimler arasında Rus tenisçiler de vardı.

Ünlü Rus raket Maria Şarapova, Ukrayna'da yaşanan krizden etkilenen aileler ve çocuklar nedeniyle çok üzgün olduğunu belirterek Save the Children'ın kriz fonuna bağışta bulunduğunu açıklamış ve herkesi bağış yapmaya çağırmıştı.

Öte yandan dünya erkekler 1 numarası Daniil Medvedev'in durumu ise tartışılıyor. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda oynayıp oynayamayacağı konusu tartışılan Rus tenisçi için İngiltere Spor Bakanı Nigel Huddleston bir açıklama yapmış ve Medvedev'in, Putin'i desteklemediğine dair "güvence" vermediği taktirde, Wimbledon'dan men edilebileceği söylemişti.

Tek erkekler dünya sıralamasında zirvede yer alan Rus tenisçi Medvedev, 10 Mart'ta yaptığı açıklamada, turnuvalarda oynamasına izin verilip verilmeyeceği konusunda endişe duyduğunu dile getirmişti.

Tenise devam edememe olasılığından endişe duyduğunu belirten Medvedev, "Bu konu hakkında konuşmak her zaman zor çünkü farklı ülkelerdeki turnuvalarda tenis oynamak istiyorum. Bu oyunu ülkemde de temsil etmek istiyorum. Ancak bugünkü koşullarda yapabileceğim tek şey, izin verildiği sürece oynamak." ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler
Roger Federer İsviçre Ukrayna