Avrupa'nın birçok ülkesi yeniden yükseliş trendine geçerken Türkiye'de de günlük vaka sayıları 30 bin seviyesine ulaştı.

Aşılama süreci tüm ülkelerde sürüyor. Ancak vaka ve ölüm sayıları yeniden yükselmeye başladı.

AVRUPA'DA VAKALAR ARTIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının Avrupa genelinde son bir haftada bir önceki haftaya göre yüzde 7 arttığını duyurdu. Avrupa genelinde son bir haftada 1,3 milyon yeni vakanın görüldüğü ve Avrupa ülkelerinin yarısından fazlasında Covid-19 vakalarının yükseldiği vurgulandı. 

Raporda, Avrupa'daki Covid-19 vakalarının 3 haftadır artışta olduğu, son bir haftada vakalarının bir önceki haftaya göre yüzde 7 yükseldiği ve dünyada vakaların arttığı tek bölgenin Avrupa olduğu belirtildi.

ÜLKELERE GÖRE ARTIŞLAR

Orta Avrupa ülkesi olan Slovakya’da 9 Mart’tan beri dün en yüksek günlük vaka açıklandı. Slovakya'da dün 3 bin 480 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Slovakya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında aşılamanın en düşük olduğu ülkelerden biri. 

Çekya'da nisan ayından beri ilk kez vaka sayısı 3 bini aştı. Son yapılan açıklamada ise ülkede 3 bin 246 yeni vaka tespit edildiği belirtildi. 

Polonya’da da veriler çok iç açıcı değil. Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkedeki günlük koronavirüs vaka sayısının mayıs ayından beri ilk kez rekor kırdığı belirtildi. 38 milyon nüfuslu ülkede 5 bin 559 insanda koronavirüs tespit edildi. Ülkede koronavirüs sebebiyle 75 kişi hayatını kaybetti. 

Romanya’da da vaka sayısı artıyor. Avrupa Birliği'nin en düşük aşılama oranına sahip ülkelerinden biri olan Romanya'da dün 574 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Son 24 saat içinde ise 18 bin 800 insan koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 

Almanya'da son 24 saatte 92 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 94 bin 808'e yükseldi. Toplam vaka sayısının 4 milyon 401 bin 631 olduğu ülkede, aktif vaka sayısı 132 bin 500 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan, 17 bin 15 yeni vaka tespit edildi.

Fransa, Avrupa ülkeleri arasında düşüş trendi gösteren ülkeler arasında bulunuyor. Fransa'da dün yeni vaka sayısı 5 bin 934 oldu. Haftalık ortalama vaka sayısı ise 4 bin 647. Öte yandan dün, 49 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. 

Pandeminin başlangıcında ölüm sayısında rekor kıran İtalya'da ise vaka ve ölüm sayılarında düşüş yaşanıyor. İtalya'da son 1 haftada ortalama vaka sayısı 2 bin 553 oldu. Vefat ortalaması ise günlük 39. İtalya'da dün 2 bin 695 yeni vaka tespit edilirken, vefat eden kişi sayısı ise 70 oldu. 

Birleşik Krallık’taki vaka ve ölüm sayıları da Avrupa’nın en yüksek seviyelerinden birine ulaştı. Birleşik Krallık'ta son iki haftada yarım milyona yakın kişi koronavirüse yakalandı. Dün ise 223 insan koronavirüsten hayatını kaybetti. Bu sayı mart ayından beri kayıtlara geçen en yüksek ölüm sayısı. Birleşik Krallık’ta pazartesi günü yaklaşık 50 bin vaka tespit edildiği açıklandı. Bu sayı Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’nın toplamından çok daha fazla.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Türkiye'de son dönemde vaka sayıları 25 bin ile 33 bin arasında seyrediyor. Günlük ölüm sayısı ise 200'ün üzerinde. 

Dün yapılan resmi açıklamaya göre, ülkede son 24 saat içerisinde 30 bin 862 insanda koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Öte yandan dün 223 insan koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.