Çin'in Vuhan kentinde, 2019'un sonlarında görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle resmi ölü sayısı 4 milyon 900 bine yaklaştı. Dünya genelindeki vaka sayısı ise 239 milyon 126 bini aştı.

Virüsün ilk görüldüğü Çin'de ise toplam vaka sayısının ise sadece 96 bin 457'de, ölü sayısının ise 4 bin 636'da kaldı.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Şü Çın ve beraberindeki Çinli yetkililer, BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) çevrim içi düzenlediği basın toplantısında soruları cevapladı.

'EN KATI ÖNLEMLERİ UYGULAMAYA KOYULDUK'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Halk sağlığı danışmanı Feng Yong, Çin'in nüfusu göz önüne alındığında, düşük vaka sayılarının nedenini şöyle açıkladı:

"Kovid-19'un patlak vermesinden bu yana Çin hükümeti insanlara ve insan hayatına öncelik verdi. Salgını önlemek ve kontrol altına almak için en katı ve kapsamlı halk sağlığı önlemlerini uygulamaya koyduk."

BAŞARININ 'SIRRINI' SIRALADI

Ülkedeki vaka ve ölü sayısının dünya ortalamasının çok altında olmasına halk sağlığı önlemlerinin ve aşıların katkıda bulunduğunu söyleyenFeng, "Şu ana kadar 100 binden daha az teyit edilmiş Kovid-19 vaka sayımız var. Halihazırda 2,2 milyar doz Kovid-19 aşısı uyguladık" diye konuştu.

Feng, vakaların ülke içinde tekrarlanmasını önlemek ve salgını kontrol altında tutmak için temaslıları izlediklerini ve karantina uyguladıklarını belirterek "Şu ana kadar çok ama çok başarılı olduk. Bu yüzden Kovid-19'u önleme ve kontrol etme başarımız için en önemli şeylerin bunlar olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.