ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, "Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd'un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi" dedi.
 

Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkati çeken Trump, "Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz." dedi.
 
 Trump, "Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika'nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var." dedi.

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, "Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum." ifadesini kullandı.
 

ABD lideri Beyaz Saray'dan yürüyerek çıktı, Lafayette Parkı'ndan geçip karşı taraftaki St. John's Episcopal Kilise'ne gitti. İncil'le gazetecilere poz veren ABD Başkanı, "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız" diye konuştu. Ancak asıl olay Trump'ın ortaya çıkan ses kayıtları oldu.

"HAKİMİYET KURMAK ZORUNDASINIZ"

Trump’ın Pazartesi günü ülke çapındaki valilerle yaptığı telekonferansın ses kaydını CBS News yayınladı.

Kayıtta, Trump'ın 'zayıf' davranmakla suçladığı valilere protestolara karşı daha sert önlemler almaları talimatını verdiği duyuluyor.

Ses kaydında Trump "Hakimiyet kurmak zorundasınız, eğer hakimiyet kurmuyorsanız vaktinizi boşa harcıyorsunuz. İnsanları tutuklamak zorundasınız, insanları takip etmek zorundasınız, onları 10 yıl hapse atmalısınız ki o zaman bir daha böyle bir şey görmeyelim" derken duyuluyor.