Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Jiuquan Uydu Atma Merkezi’nden 19 Eylül Perşembe günü beş uzaktan algılama uydusu daha önceden saptanmış yörüngeye gönderildi.
 
Zhuhai-1 isimli ticari bir uzaktan algılama uyduları projesi kapsamında geliştirilen uydu takımı bünyesinde, video, hiperspektral ve yüksek çözünürlük uyduları ile radar ve kızılötesi uydular dahil olmak üzere 34 mikro-nano uydu bulunuyor.
 
Uyduları taşıyan füze China Academy of Launch Vehicle Technology ( Çin Uydu Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi) tarafından geliştirildi.

Uydular ise Harbin Teknoloji Enstitüsü tarafından üretilip Zhuhai Orbita Aerospace Science and Technology Co. Ltd (Zhuhai Orbita Uzay Bilimi ve Teknolojisi Co. Ltd) tarafından çalıştırıldı. Söz konusu fırlatma ile Uzun Yürüyüş serisinin 311’inci görevi gerçekleştirilmiş oldu.
 
Yeni uydular 256 dalga bandı ve 150 km çapında eninde bir kapsama alanına sahip dört hiperspektral uydu ve 90 santimetrelik çözünürlüklü bir video uydusu içeriyor. Zhuhai-1 hiperspektral uyduları en yüksek uzaysal çözünürlüğe ve Çin’deki benzer tiplerine göre en büyük kapsama genişliğine sahip. 
 
Yörüngede bulunan hiperspektral görüntüleme uydularının en büyük özel işletmecisi olan Orbita, elde edilecek verilerin bitkisel yapının, suyun, tarımsal ürünlerin net nicel analizi için kullanılacağını ve akıllı kentlerin inşasın yolunda hizmet sağlayacağını belirtti. Şirket, resmi örgütlerle ve girişimlerle işbirliğini ve büyük veri uydu hizmetlerine kapsam kazandırmayı amaçlıyor. (Çin Uluslararası Radyosu)