Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Konsey Başkanı Anders Knape, belediye başkanlarının görevden alınmasından derin endişe duyduklarını açıkladı. 3 şehirde de belediye başkanlarının halkın adil ve özgür iradesiyle seçildiğini vurgulayan Knape, Kongre'nin durumu takip edeceğini söyledi. 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Türk yetkililerin ülkenin güneydoğusunda bulunan şehirlerde seçilmiş üç büyükşehir belediye başkanını görevden alma ve yerine vali atama kararına ilişkin derin endişemi açıklıyorum. 

Bu üç belediye başkanı, 31 Mart 2019'da Kongre'nin gözlemleriyle, Türk insanlarının adil ve özgür iradesi sonucunda seçildi.

Kongre geçmiş yıllarda, Türkiye'de yerel seçilmiş temsilcilere yönelik yargı süreçlerinin 'aşırı' kullanımına yönelik endişelerini açıklamıştı. Bu uygulamalar yerel demokrasinin uygulanmasını ciddi bir şekilde engelliyor. 

Aynı zamanda Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin 2017'de Türkiye'de seçilmiş temsilcilerin durumuna ilişkin hazırladığı öneriyi hatırlatıyorum ve Türk yetkililerine konuyla ertelemeden ilgilenmeleri ve belediye meclislerinin belediye başkanı değişme durumunda seçme yetkilerini geri vermeleri çağrısı yapıyorum. 

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Ofisi durumu yakından izlemeye devam edecek ve 11 Eylül 2019'da yapılacak gelecek toplantıda özellikle görüşülecek. Bu konu aynı zamanda 1-4 Ekim tarihleri arasında Türkiye'de 'Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın uygulanıp uygulanmadığına yönelik izleme çalışmasında masaya yatırılacak" 

Ne olmuştu? 

İçişleri Bakanlığı kararıyla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.