Google, Android Q sürümünde yer vereceği yeni emojileri tanıttı. Emojilerde kadın ve erkeklere yer verdiği için bugüne kadar hep eleştirilen Google, yeni sürümde cinsiyeti anlaşılmayan yeni emojilere yer verecek.
Google, Android Q versiyonuyla birlikte Emoji 12.0 güncellemesini de kullanıcılarına sunuyor. Güncellemeyle birlikte 230 yeni emoji vitrine çıkarken, ayrımcılık eleştirilerine karşı yeni eklenen emojiler dikkat çekiyor.

Yeni emojiler arasında 'cinsiyetsiz emoji' olarak tanımlanan, cinsiyetin anlaşılmadığı yeni ifadeler de yer alıyor. 

Google, kullanıcıların bugüne kadar yaptığı 'cinsiyetçi emoji' suçlamalarını dikkate alarak toplam 53 'cinsiyetsiz' emojiyi kullanıma sundu.

Google'ın el ele tutuşan emojilerde de yenilikler var. Artık kullanıcılar farklı cinsiyetlerin ve cilt tonlarının yer aldığı kombinasyonlar da kullanabilecek.

Google, yeni sürümünde engellilere özel emojilere de yer verdi. Tekerlekli sandalye, biyonik kol, işitme cihazı, rehber köpek, görme engelli birey ve işaret dili gibi emojiler de artık seçenekler arasında.

Android Q sürümü, beta olarak şimdilik sadece Google Pixel, Sony, One Plus, Nokia ve LG'nin de aralarında yer aldığı 15 cihazda kullanılabiliyor. Resmi sürümün 2019 sonbaharında yayınlanması bekleniyor.